specjalista ds e-commerce co robi

Dzisiejszy rynek pracy cały czas się zmienia. Dochodzą do puli zupełnie nowe zawody, o których nie pomyślelibyśmy jeszcze kilka lat temu, a teraz są na porządku dziennym. Jedną z takich profesji, która jeszcze niektórych zadziwia, jest specjalista ds. e-commerce. Samo e-commerce to inaczej handel internetowy zwany czasem e-handlem. Co to oznacza? Nic innego, jak sprzedaż dóbr realizowana nie drogą tradycyjną, a internetową. To jednak najprostszy skrót tego, co skrywa w sobie e-commerce. Przeczytaj poniższy artykuł, żeby dowiedzieć się więcej!

E-commerce. Czym właściwie jest?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, e-commerce to handel internetowy, który polega na sprzedaży produktów drogą elektroniczną. Tutaj wszystko polega na działaniach, które mogą zawrzeć się na stronie internetowej – zarówno sama sprzedaż z podjęciem transakcji, jak i przedstawienie produktu czy oferty, złożenie zamówienia oraz jego zaakceptowanie. Za pośrednictwem sklepu internetowego klient może także dokonać płatności, używając do tego telefonu lub Internetu. Sam Internet jest zdecydowanie najpopularniejszym kanałem sprzedaży, który wykorzystuje e-commerce. To właśnie tutaj możemy zaprojektować własną platformę ze sklepem internetowym obsługującym wybrany przez nas system sprzedaży. Warto mieć świadomość, że branża e-commerce ulega ciągłym zmianom i z roku na rok wygląda inaczej. Sam rynek rośnie w siłę – duży wpływ na to miały ostatnie wydarzenia związane z pandemią koronawirusa, ponieważ wiele sklepów zdecydowało się na przeniesienie swojego biznesu do bezpieczniejszego miejsca, jakim jest Internet.

specjalista ecommerce obowiązki
fot. pixabay.com

Specjalista ds. e-commerce – opis zawodu

Specjalista ds. e-commerce, którego dotyczy nasz artykuł, będzie zatem odpowiedzialny za nadzór całego procesu, sprawnie zarządzając całością, wykorzystując dostępne narzędzia, których zadaniem będzie ułatwienie i wspomaganie sprzedaży wraz z dystrybucją dóbr i usług za pośrednictwem wybranych kanałów elektronicznych. Co więcej, osoba na tym stanowisku będzie wdrażała nowości i rozwiązania na stronę sklepu internetowego, zarządzając nim podczas codziennego dnia pracy. Warto mieć także świadomość tego, że w związku z powyższym – dynamicznie zmieniającą się branżą – specjalista e-commerce musi cały czas być na bieżąco z nowinkami w kwestii wspomagania jego pracy, a także pozostałych, które są dostępne na rynku w branży. Na stanowisku będzie zatem każdego dnia analizował rynek pod kątem najnowszych informacji – tych, które dopiero się pojawiają, jak i tych, które istnieją, ale mogą ulegnąć dezaktualizacji. Co więcej, będzie opracowywał strategie marketingowe firmy, jednak nie zawsze – dotyczy to ściśle specjalisty ds. e-commerce marketingu, dlatego warto zwracać uwagę na pełną nazwę ogłoszenia. Specjalista będzie planował i wdrażał działania, które mają za zadanie zwiększać sprzedaż sklepu. Co więcej, będzie stale zarządzał wszystkimi działaniami marketingowymi, a wśród nich można wymienić e-mail marketing, SEO, SEM, social media, content marketing i inne.

specjalista ecommerce opis zawodu
fot. pixabay.com

Jak zostać specjalistą ds. e-commerce?

Wymagania będą się różnić w miejscach pracy pod kątem nie tylko kwoty wynagrodzenia, którego możemy się spodziewać, ale także tego, co będziemy robić w codziennym dniu pracy. Dotyczyć to będzie przede wszystkim różnic między platformami sprzedażowymi – innej pracy będzie dotyczył WordPress i WooCommerce, a innej – PrestaShop. Co więcej, dużo zależy od charakteru branży. Ważne jest jednak to, by znać języki programowania aplikacji, w tym między innymi HTML i CSS, bo to właśnie pomoże w dostosowaniu istniejących i wykorzystywanych narzędzi do potrzeb klientów, które cały czas się zmieniają. Specjalista e-commerce może spodziewać się pracy biurowej w zespole kilku osób.

Wynagrodzenie specjalisty ds. e-commerce

Wiele zależy od tego, jak duża jest fima, która oferuje nam pracę. W dużym mieście wynagrodzenie specjalisty e-commerce może wynieść nawet 8000 zł brutto w skali miesiąca. Początkujący mogą liczyć na pensję w wysokości 3000 zł brutto.