terapeuta zajęciowy gabinet

Jeśli lubisz nieść pomoc innym ludziom i cieszą Cię efekty Twojej pracy, prawdopodobnie odnajdziesz się na stanowisku terapeuty zajęciowego. Co więcej, jeśli potrafisz robić to świetnie i chcesz przenieść swoje zdolności na pracę na własny rachunek, warto pomyśleć nad założeniem własnego gabinetu terapeutycznego. Nie mówimy tutaj o psychoterapeucie, a o terapeucie zajęciowym, który pomaga w rehabilitacjach, będąc pomocną dłonią podczas zmieniającego się świata i rzeczywistości wymagających tego pacjentów. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o pracy na tym stanowisku przed podjęciem decyzji o założeniu własnego gabinetu!

Obowiązki terapeuty zajęciowego. Poznaj je od środka!

Warto zacząć od tego, z czym w ogóle będziesz miał do czynienia podczas pracy jako terapeuta zajęciowy. Tak jak wspomnieliśmy na początku, nie chodzi tutaj o psychoterapeutę, który pomaga w problemach psychicznych, choć terapeuta zajęciowy również ma w tym swój udział. Chodzi tutaj głównie o osobę, która będzie przeprowadzać różnego rodzaju zajęcia, które dobiera bezpośrednio do swoich pacjentów – ich wymagań, potrzeb oraz diagnozy, dzięki którym ma im się polepszyć stan zdrowia. Wpływa na zdrowie fizyczne oraz na odnalezienie się w często nowej, niezrozumiałej rzeczywistości, podając tak ważną w takich chwilach pomocną dłoń.

Co więcej należy do obowiązków terapeuty zajęciowego? Otóż trzeba mieć świadomość tego, że to, co tutaj podajemy, jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej – dużo obowiązków można poznać dopiero podczas rzeczywistej pracy na tym stanowisku. Warto jednak dodać do całości nawiązanie, utrzymanie oraz dbanie o kontakt ze swoimi pacjentami, ale też z ich rodzinami czy całymi zespołami aktywizująco-terapeutycznymi, z którymi mają codzienną styczność.

To wszystko wpływa na powodzenie procesu terapeutycznego podczas zajęć z daną osobą. Trzeba zatem pamiętać o tym, by wszystko dobrze rozplanować pod kątem zajęć indywidualnych i grupowych – to podczas tego etapu należy uwzględniać najważniejsze informacje o swoich pacjentach, takie jak ich diagnozy, możliwości, a także zainteresowania.

terapeuta zajęciowy rehabilitacja
fot. pixabay.com

Edukacja – jak zostać terapeutą zajęciowym?

Z pewnością zastanawiasz się, co właściwie trzeba zrobić, żeby osiągnąć sukces na stanowisku terapeuty zajęciowego. Otóż studia, choć rzeczywiście wnoszą ogrom wiedzy oraz doświadczenia teoretycznego, nie są tutaj jedyną drogą. Warunkiem koniecznym jest jednak obranie odpowiedniego profilu nauczania już na poziomie szkoły średniej. Wówczas możemy nauczać się na profilu terapeuty medycznego oraz uzyskać niezbędne wykształcenie średnie.

Następnym krokiem mogą być studia kierunkowe o specjalizacji terapia zajęciowa. To tam dowiesz się najwięcej, otrzymując na zakończenie dyplom licencjata, który może stać się Twoją przepustką do sukcesu – nieraz o wygranej pozycji w pracy może stanowić wykształcenie, dlatego warto mieć to na uwadze. Jednak, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nie jest to absolutnie niezbędne. Drugą ścieżką do sukcesu będzie tutaj ukończenie szkoły policealnej o odpowiednim profilu.

Wówczas nauka będzie trwać około dwóch lat, podczas których wyniesiesz mnóstwo wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Całość zakończona zostanie egzaminem pisemnym, którego zadaniem będzie potwierdzenie kwalifikacji i kompetencji w postaci tytułu technika zawodowego. Każdy ma zatem możliwość wyboru takiej ścieżki edukacyjnej, jaka odpowiada jego zainteresowaniom oraz przekonaniom.

terapeuta zajęciowy prywatnie
fot. pixabay.com

Ile zarabia terapeuta zajęciowy?

Są takie zawody, które można jasno określić pod kątem zarobków. Wchodzimy w nie z pełną świadomością, szukając czegoś, co da nam satysfakcję. Terapeuta zajęciowy wynagrodzenie ma jednak dość zmienne, które zależy od wielu czynników. Wśród nich można wymienić standardową listę, jaką są miejscowość pracy, miejsce odbywania zawodu, staż pracy, doświadczenie, a nawet to, co ustalone zostało z naszym pracodawcą podczas podpisywania umowy. Ważna jest także umowa sama w sobie, a właściwie jej konkretny rodzaj – niektóre zwalniają z wielu opłat, dając tym samym wyższy zarobek.