ankieter wynagrodzenie

Szukanie odpowiedniego zawodu, w którym praca pozwala na całkowitą satysfakcję, ciągły rozwój oraz najlepsze wyniki to nie lada wyzwanie! Każdy z nas stał przed tym wyborem prędzej czy później w swoim życiu. Często patrzymy na swoje cechy charakteru, w ten sposób decydując się na najlepszą – według naszych aktualnych przekonań – ścieżkę zawodową. Jak sprawa wygląda w przypadku tych, którzy są wygadani, lubią komunikować się z ludźmi, często uzyskują odpowiedzi na niełatwe pytania, a także potrafią z całości skleić konkretny punkt widzenia? To dla nich stworzony jest zawód ankietera. Jakie są zarobki na tym stanowisku? Ile zarabia ankieter? Odpowiadamy poniżej.

Kim jest i co robi ankieter?

Szukając odpowiedniego zawodu, chcemy poznać jak najwięcej szczegółów na temat pracy, która nas w nim czeka. Tym samym warto zacząć rozpatrywanie konkretnego wynagrodzenia od przejrzenia listy obowiązków, jakie czekają potencjalnych ankieterów. Na tym stanowisku każda osoba zajmuje się przeprowadzaniem pewnego rodzaju wywiadów środowiskowych, które odbywają się zarówno bezpośrednio twarzą w twarz, jak i poprzez telefon czy w ulicznych ankietach audytoryjnych. Jaki jest ich cel? Otóż ankieter ma za zadanie sprawdzić opinię społeczną w różnych kwestiach – a w przypadku innego charakteru zleceń zachowania i postawy konsumenckie.

To w ten sposób powstają wnioski i ulepszanie różnych działań na rzecz intuicyjności i wygody użytkowników czy klientów. Ankieter musi zatem wiedzieć, o co spytać i uzyskać odpowiedzi, które następnie skrupulatnie zanotuje, by o nich pamiętać. Co więcej, na tym stanowisku praca będzie polegała w dużej mierze na wywiadach, jednak aby mogły się one odbywać, trzeba znaleźć respondentów. To również jedno z zadań ankietera – znajdywanie osób, z którymi będzie przerabiał konkretne tematy i pytania. W kwestiach technicznych natomiast nie ma większego znaczenia, czy ankieter będzie pracował stacjonarnie z biura, czy może zdalnie.

Choć część obowiązków będzie wymagała użycia komputera, to jednak bez problemu można zamknąć to w czynnościach domowych na służbowym laptopie. Wiele zadań jednak będzie realizowanych poza domem czy biurem, na przykład na ulicach lub w innych miejscach, w których niezbędne będzie przeprowadzenie wywiadu. W zależności od charakteru miejsca pracy mogą to być także rozmowy telefoniczne – wówczas prawdopodobnie całość będzie odbywać się z biura.

ile zarabia ankieter
fot. pixabay.com

Zarobki ankietera

Choć praca ankietera wydaje się niemałym marzeniem – w końcu to zadawanie trafnych pytań odpowiednim osobom, a następnie zebranie całości w jeden wniosek – to jednak nie jest to praca na cały etat. Zazwyczaj pracodawcy szukają ankieterów w charakterze pracy dodatkowej – warto zatem mieć to z tyłu głowy, zastanawiając się nad wyborem swojej ścieżki życiowej. Niemniej jednak, osoba na tym stanowisku może zarabiać pieniądze podczas wykonywania nietrudnych obowiązków. Mediana wynagrodzenia ankietera na podstawie różnych badań przeprowadzonych przez fora zrzeszające osoby będące na tym stanowisku wynosi aktualnie 1400 złotych, natomiast najwyższa kwota uwzględniona przez respondentów to 2100 złotych w skali miesiąca

ankieter ile zarabia
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać ankieterem?

Do zostania ankieterem nie trzeba konkretnych studiów. Jedyne, co będzie niezbędne, to ukończenie szkoły średniej. Warto jednak wiedzieć, że są konkretne cechy osobowości, które mogą sprawić, że praca na tym stanowisku będzie o wiele łatwiejszym i lżejszym orzechem do zgryzienia. Tym samym najlepiej czuć się będą w tej pracy osoby komunikatywne, które nie mają problemu z nawiązywaniem nowych znajomości, a także takie, które dobrze posługują się słowem zarówno pisanym, jak i mówionym.

To niezbędne w tej pracy, ponieważ trzeba umieć rozmawiać i wypowiadać się w taki sposób, by nie powodować sytuacji trudnych komunikacyjnie i mówić wprost, jakiej odpoweidzi oczekujemy. Niezbędną umiejętnością ankietera jest także umiejętność obsługi komputera, a wraz z nim – aplikacji telemarketerskich, które przydadzą się podczas codziennej pracy na stanowisku.