wedding planner co robi

Pięknie przygotowane przyjęcia to marzenie każdej i każdego z nas. Zwłaszcza te rodzinne uroczystości dobrze świętować w najbliższym gronie, ale jednoczesnie w jak najlepszej aranżacji. Często jednak nie mamy czasu na przyglądanie się konkretnym szczegółom, a to własnie w nich zazwyczaj tkwi cały diabeł. W przypadku wesela oraz zaślubin jest na to rada – wynajęcie wedding plannera! To ciekawy zawód, który zrodził się z potrzeby posiadania osoby, które ogarnia tematy całej organizacji zaślubin oraz przyjęcia weselnego. Kim jest i czym zajmuje się wedding planner? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Wedding planner – opis zawodu

Wedding planner to nikt inny, jak osoba, która zajmuje się organizacją ślubów oraz wesel innych par. Jest to profesjonalista, dzięki któremu przygotowanie uroczystości zaślubin, a także następującego po niej przyjęcia weselnego nie sprawi żadnego problemu, natomiast będzie odjęciem jednego kłopotu z głowy pary młodej. Wedding planner będzie kimś, kto skoordynuje całość pod kątem przebiegu akcji, kontrolując całość według wcześniej opracowanego planu. To także pośrednik pomiędzy klientem oraz podwykonawcami zatrudnionymi na czas trwania całej imprezy.

Jest osobą, która będzie odpowiedzialna za negocjację jak najatrakcyjniejszych cen i serwisu, opracowanie konkretnego planu działania oraz optymalizację całego budżetu przedsięwzięcia wraz z uwzględnieniem marginesu błędu i kontrolą nad zgodnością z rzeczywistością. Wedding planner musi być zatem na bieżąco ze wszelkimi zmieniającymi się trendami w branży, by umieć zorganizować jak najlepsze i jak najoryginalniejsze przyjęcie weselne. Przygotowania do samego ślubu oraz uroczystości następującej chwilę później niejednokrotnie napędzają mnóstwo stresu młodym parom mającym stanąć przed ołtarzem.

Wszelkie rezerwacje sal, formalnośći związane z dokumentami i urzędami, wybór menu , a także znalezienie muzyków czy fotografów – to mnóstwo czasu! Wszystkie wymienione obowiązki są przekazywane wedding plannerowi, który zajmie się całkowitą organizacją od strony technicznej, nieustannie konsultując całość z przyszłym małżeństwem.

wedding planner kto to
fot. pixabay.com

Wedding planner – jak zostać?

Konsultant ślubny, czyli inaczej z angielskiego wedding planner, ma niełatwą pracę, dlatego warto wiedzieć, jakie są wymagania, by w ogóle móc myśleć o podjęciu zawodu na tym stanowisku. Samo zdobywanie klientów oraz przekonywanie ich, że nasze usługi są najlepsze i powinno się z nich skorzystać, jest bardzo trudnym zadaniem. Trzeba wzbudzać zaufanie, wykazywać się nieustannym profesjonalizmem i opanowaniem.

Co zatem jest niezbędne, by zostać wedding plannerem? Z pewnością przydatne mogą okazać się wszelkie kontakty w branży, dzięki którym możemy wynegocjować najlepsze ceny, a także sprawić, że wesele będzie niezapomnianą zabawą dla wszystkich gości. Jeśli jednak nie posiadamy takich znajomości, ważna będzie komunikatywność oraz umiejętność znajdywania kontaktów tego typu – to znacznie ułatwia pracę na stanowisku konsultanta ślubnego.

Z racji tego, że obowiązki zahaczają o kontrolę budżetu, cenioną cechą jest umiejętność negocjowania stawek – tutaj musimy optymalizować koszty, szukając najlepszego rozwiązania w najlepszej cenie, a także przekonać do niego klientów, ponieważ to oni koniec końców podejmują finalne decyzje. Wedding planner musi być osobą dobrze zorganizowaną, mobilną, a także dyspozycyjną, ponieważ spotkania z młodą parą mogą odbywać się w dużej mierze wieczorami lub w weekendy. Przyda się także odporność na stres.

wedding planner opis zawodu
fot. pixabay.com

Wedding planner – zarobki

W przypadku konsultanta ślubnego trudno jest znaleźć uniwersalny cennik, którym będzie posługiwać się każda osoba z branży. Zarobki wedding plannera będą zależały przede wszystkim od tego, jaką ilość obowiązków na siebie weźmie – organizację całego eventu, czy może tylko jego część. Organizacja jednego przyjęcia weselnego może obfitować w wynagrodzenie konsultanta ślubnego na poziomie kilkunastu tysięcy złotych, jednak warto pamiętać, że to praca, która zajmie wiele miesięcy. Często zatrudnienie takiej osoby jest niezbędne nawet na rok przed faktycznym weselem.