wedding planner kursy

Kto z nas nie marzy o pięknie zorganizowanym przyjęciu, pamiątkach w postaci niesamowitych zdjęć, a także wspomnień z przebywania z najbliższymi w niesamowitej aranżacji? Chyba każdy choć raz miał taką myśl! Zwłaszcza w przypadku wesela, które ma być najlepszym dniem naszego życia. Często jednak brakuje nam czasu na przyglądanie się wszelkim zmieniającym się ofertom oraz trendom, dlatego warto pomyśleć nad zatrudnieniem osoby, jaką jest wedding planner. To ktoś, kto zajmuje się profesjonalną organizacją wesel oraz przyjęć weselnych, dlatego z pewnością warto zainwestować w jego usługi, by zdjąć z siebie presję kontroli całej sytuacji. Jak zostać wedding plannerem? Co właściwie robi na swoim stanowisku? Odpowiadamy poniżej.

Wedding planner – obowiązki

Jak można się spodziewać, wedding planner będzie osobą, która w dniu codziennym swojej pracy zajmuje się organizowaniem niezapomnianych ślubów oraz przyjęć weselnych par, które się do niego zgłaszają. Powinien być profesjonalistą w swojej branży, któremu przygotowanie ceremonii tego typu nie sprawi najmniejszego problemu, a odejmie mnóstwo zaprzątających głowy młodej pary myśli. Konsultant ślubny, bo tak inaczej zwany jest wedding planner, zajmie się także koordynacją całości już podczas samego wesela – zrobi to zgodnie ze stworzonym wcześniej scenariuszem całego wydarzenia.

Samo stanowisko wiąże się z byciem pośrednikiem między klientem, a jego podwykonawcami. Tym samym wedding planner jest odpowiedzialny za optymalizację wszelkich kosztów związanych z weselem, dlatego dodatkową kwestią, o której należy pamiętać, będzie negocjowanie jak najlepszych cen dla młodej pary. Trzeba także mieć świadomość tego, że cała organizacja planu działania związanego z zaślubinami leży po stronie organizatora, czyli wedding plannera. To osoba, która w dniu codziennym powinna interesować się tym, co się dzieje w branży, by być cały czas na bieżąco z aktualnymi trendami.

Samo przygotowanie ceremonii często wiąże się z niepotrzebnym stresem dla młodych – ilość obowiązków mnoży się i spędza sen z powiek nawet przez kilka kolejnych miesięcy. Wesela wiążą się bowiem z masą formalności urzędowych, rezerwacjami sal, wyborem menu w restauracji, a także znalezieniem odpowiedniej ekipy odpowiedzialnej za zdjęcia i muzykę. Wszystkie te kłopoczące problemy można oddać jednej osobie – czyli wedding plannerowi, który ogarnie to wszystko za nas.

co zrobić żeby zostać wedding plannerem
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać wedding plannerem?

Bycie wedding plannerem nie jest wcale tak łatwą pracą, jak może się wydawać. Dobrze jest wiedzieć, z czym wiąże się całość pod kątem omówionych powyżej obowiązków, ale także wymagań, które są niezbędne, by być profesjonalistą w swoim zawodzie. Najtrudniejszym elementem pracy jako konsultant ślubny jest z pewnością zbudowanie własnej marki osobistej. To często zajmuje wiele miesięcy, a nawet lat – w końcu trzeba pokazać, że jesteśmy najlepsi i to nas powinno się wybrać zamiast konkurencji, co wiąże się z mnóstwem różnych zadań na przestrzeni czasu.

Wedding planner musi wzbudzać zaufanie w swoich klientach, wykazywać się profesjonalizmem oraz opanowaniem. Co więcej, bardzo przydatne będą tutaj wszelkie kontakty w branży ślubnej – to pozwala na szybkie i skuteczne skoordynowanie działań oraz pełną kontrolę nad każdym pojedynczym aspektem. W ten sposób także można zbić ceny podczas negocjacji, dzięki czemu można znacząco zoptymalizować koszt całego przedsięwzięcia. Umiejętność negocjacji będzie tutaj kluczem – to coś, co będzie się przewijać praktycznie każdego dnia w pracy, dlatego warto ćwiczyć, by być w tym niekwestionowanym mistrzem.

wedding planner jak zostać
fot. pixabay.com

Wynagrodzenie wedding plannera

Podobnie jak w przypadku innych niezależnych zawodów, tak i tutaj trudno określić konkretne widełki, które pomogą na oszacowanie potencjalnej pensji wedding plannera. Wiele zależy od różnych czynników, ale przede wszystkim – od indywidualnego cennika wystawianego przez konkretne osoby. Często jednorazowe przyjęcie wiąże się jednak z wynagrodzeniem dla konsultanta ślubnego w wysokości kilkunastu tysięcy złotych – jednak jest to praca na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy.