komornik zarobki
fot. pixabay.com

Prawnicze zawody cieszą się z roku na rok rosnącą popularnością. Wielu młodych ludzi podejmuje się wykształcenia w tym zakresie, by następnie przełożyć je na osiąganie kariery na polu zawodowym. Nic dziwnego – prawnicy mogą zarabiać duże pieniądze, jednocześnie osiągając maksimum spełnienia zawodowego ze względu na wygrywanie różnego rodzaju spraw. Jak to wygląda w przypadku komornika? Ile zarabia i co musi robić, by móc spełniać swoje obowiązki zgodnie z prawem? Jak w ogóle zostać komornikiem? W naszych głowach rodzi się mnóstwo pytań, gdy tylko pada hasło “komornik”. Odpowiedzieliśmy na nie w naszym dzisiejszym artykule.

Komornik – co robi?

Najprościej rzecz ujmując, komornik to osoba, która jest odpowiedzialna za czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych. Oznacza to tyle, że na tym stanowisku głównym obowiązkiem będzie ściąganie należności z dłużników na rzecz wierzycieli. Podjęcie takiej sprawy egzekucyjnej jest możliwe w momencie, w którym sąd wskazuje to w wyroku lub posiadamy odpowiednie pismo w postaci aktu notarialnego. To, jaki obrót przybierze cała sprawa, zależy przede wszystkim od jej charakteru – według tego kryterium komornik będzie oceniał całość i podejmował decyzję odnośnie ściągania konkretnej należności z dłużnika.

Taka osoba będzie wówczas jednocześnie zobowiązana do tego, by dany dług uiścić w odpowiednim terminie, nie przekraczając go. Gdy tak się nie stanie, komornik zaczyna pełnić kolejne obowiązki w postaci wyceny majątku ruchomego i nieruchomego, a następnie organizacji licytacji. Wygrana z licytacji przechodzi na rzecz wierzyciela jako należność ściągnięta od dłużnika. Jak to jednak wygląda w praktyce, jeśli chodzi o normalny dzień pracy komornika? Technicznie większość czasu będzie spędzać w kancelarii. Pojawią się jednak takie sytuacje, w których niezbędne będzie wyjście w teren, czyli zmiana otoczenia, by spotkać się z dłużnikami w celu rozmowy o spłacie długu.

Oczywiście, komornik nie będzie osobą, którą mile się wita w progu mieszkania – dlatego niejednokrotnie niezbędna będzie obstawa policji, by uniknąć agresywnego zachowania w momencie próby odzyskania należności. Sama praca trwa nie więcej niż 6-9 godzin dziennie w godzinach funkcjonowania urzędów państwowych. Może się zdarzać, ze względu na specyfikę pracy, że niektóre sytuacje wymagać będą pracy poza godzinami schematycznymi. Co więcej, czynności egzekucyjne mogą być wykonywane niekiedy w dni ustawowo wolne lub w nocy – jednak wówczas należy posiadać pisemną zgodę Prezesa Sądu Rejonowego, by móc realizować swoje obowiązki całkowicie zgodnie z prawem.

komornik ile zarabia
fot. pixabay.com

Komornik – ile zarabia?

Wynagrodzenie to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii w przypadku zatrudnienia w każdym zawodzie. To dzięki niemu możemy godnie żyć i starać się o podnoszenie własnych kwalifikacji, dlatego dobrze jest zorientować się już na początku drogi, czy dana pensja będzie dla nas zadowalająca. W przypadku komornika trudno jest określić konkretne widełki. Wiele bowiem zależy od miejsca pracy i jego prestiżu, ale także miejscowości oraz długości stażu. Te i wiele innych czynników to zmienne, które bezpośrednio wpływają na wysokość wynagrodzenia komornika. Pensja jest jednak zależna także od tego, ile spraw jest prowadzonych przez daną osobę oraz jaką ma ona skuteczność. Im większą, tym wyższego wynagrodzenia można się spodziewać. Niemniej jednak, wynagrodzenie komornika zawsze będzie powyżej średniej pensji krajowej w Polsce.

komornik wynagrodzenie
fot. pixabay.com

Jak zostać komornikiem?

Praca komornika to zdecydowanie coś dla osób, które mają do tego powołanie. Jak to poznać? Otóż najłatwiej po cechach charakteru: jeśli jesteś samodzielny w podejmowanu decyzji, a także potrafisz wyjść z inicjatywą, prawdopodobnie świetnie poradzisz sobie na stanowisku komornika. Z pewnością ważne jest tutaj wykształcenie i cała ścieżka edukacyjna – trzeba posiadać ukończone studia prawnicze lub ekonomiczne, a także zdany egzamin i praktykę komorniczą. Sprawdź, co zrobić, żeby zostać komornikiem.