jak zostać influencerem

Coraz częściej w badaniach wśród młodych ludzi odpowiedzią na pytanie: kim chcesz zostać w przyszłości? zostaje influencer. Nic dziwnego! Kto z nas nie marzył o tym, by być piosenkarzem, aktorem czy artystą? W dzisiejszych czasach, dobie Internetu, influencer jest odpowiednikiem zawodów, które dawały sławę wiele lat temu. Wciąż dają, jednak mając dostęp do sieci na wyciągnięcie ręki można spróbować swoich sił jako influencer. Jak się za to zabrać? Jak zostać influencerem? Podajemy praktyczne wskazówki i przydatne informacje w poniższym artykule.

Dzisiejszy artysta, czyli influencer. Co robi w dniu codziennym?

Wiele z nas nie do końca wie, czym influencer się zajmuje podczas codziennego dnia pracy, przez co demonizujemy to, spłycając obowiązki do “siedzenia w telefonie”. Nic bardziej mylnego! Choć w dużej mierze opiera się to o urządzenia elektroniczne, to jednak nie jest to czas stracony. W ciągu doby influencer, w zależności od tego, czym się zajmuje, musi:

  • stworzyć post na bloga wraz z odpowiednimi zdjęciami oraz grafikami, wysyłając całość uprzednio do akceptu przez klienta
  • zrobić ciekawe zdjęcia na instagramowy feed i nagrać InstaStories o produkcie
  • nagrać filmik na YouTube lub TikTok, który stanie się viralem

Możliwości jest mnóstwo, a te wymienione przez nas to tylko mały odsetek. Influencer jest zawodem bardzo młodym – do niedawna jeszcze nie istniało stanowisko tego typu. Wciąż się rozwija, co daje szansę na spróbowanie swoich sił w naprawdę różnych aspektach tego kierunku zawodowego.

chce zostać influencerem
fot. pixabay.com

Obowiązki influencera

Influencer w dniu codziennym, poza wspomnianymi obowiązkami, o ile nie posiada swojego managera, musi zadbać o płynność finansową. Jak to zrobić? Często opiera się to o rozmowy mailowe oraz telefoniczne z potencjalnymi klientami, podpisywanie umów oraz dopinanie różnych tematów. Papiery oraz wszelkie prawne aspekty zajmują mnóstwo czasu, o czym również należy pamiętać w kontekście całego zawodu – nie opiera się wyłącznie na tworzeniu contentu, bo trzeba mieć go dla kogo tworzyć.

Co za tym idzie, dobry influencer powinien nieustannie zwiększać swoją grupę odbiorców. Nawet jeśli ma duży zasięg, to dobrym nawykiem jest dbanie o to, by wciąż szukać sposób na skalowanie swojego profilu czy strony. Influencer bowiem z założenia ma wpływać na innych ludzi – na ich decyzje, wybory, ma wzbudzać zaufanie. To świetna opcja promocji dla marek, jednak sama osoba, która ma reklamować produkty, musi zbudować swój wizerunek oraz zaangażowaną grupę odbiorców.

influencer co zrobić żeby nim zostać
fot. pixabay.com

Co zrobić, żeby zostać influencerem? Jaki jest przepis na sukces?

Niestety jednej odpowiedzi nie ma. Gdyby jednak istniała, byłoby to: próbować! Często początkujący influencerzy popełniają błąd, zrażając się statystykami. Na samym starcie trudno o zdobywanie odbiorców, zwłaszcza jeśli chcemy rozwijać się w dość konkurencyjnej branży, jaką jest chociażby lifestyle. Zdecydowanie łatwiej będzie, jeśli określimy swoją grupę docelową i znajdziemy własną niszę odbiorców. Wówczas tworzenie contentu nie powinno sprawiać problemu, ponieważ wiedza będzie specjalistyczna i będzie przyciągać osoby zainteresowane tematem.

Często jednak nie wiemy, o czym tak do końca chcemy prowadzić naszą stronę, TikToka lub Instagrama. To nic złego – wiele osób zaczyna w ten sposób i dopiero później klaruje im się wizja na swoje przyszłe działania. Najważniejsze jest zatem to, by próbować – jeśli jeden kanał nie sprawdzi naszych oczekiwań, nie ma większego problemu, by spróbować sił na innym. Samo tworzenie contentu powinno być dla nas najważniejszą sprawą – jeśli będziemy tworzyć ciekawe treści, grupa odbiorców sama prędzej czy później się znajdzie.

Współprace i ogólny aspekt finansowy powinniśmy traktować na początku jako dodatek, skutek uboczny, a nie cel. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie rozkręcić biznes, a lada chwila zaczniemy zbierać pierwszych klientów. Sprawdź, ile możesz zarobić, jako influencer!