Ile zarabia bankier
fot.unsplash.com

Marzy ci się praca bankiera? Chciałbyś pracować w banku? Do dzieła! Pisaliśmy już o tym, jak wygląda praca bankiera oraz jak nim zostać. Teraz czas na ostatni aspekt, czyli zarobki. Ile zarabia bankier? Odpowiadamy na wszystkie pytania! Gotowy? No to zaczynajmy! 

Jak wygląda praca bankiera?

Tak naprawdę bankier ma wiele szans na rozwój swojej kariery. Może podjąć pracę w dowolnym banku na różnych stanowiskach, a także w różnych specjalizacjach, których obecnie jest mnóstwo – kredyty, operacje bezgotówkowe, można zostać kasjerem bankowym, brokerem, finansistą i tak dalej. Bankier stale ma do czynienia z pieniędzmi, często ogromnymi, swoich klientów. Dlatego też muszą go cechować ogromna sumienność, dokładność, cierpliwość i przede wszystkim uczciwość. Najmniejszy błąd w jakiejkolwiek operacji bankowej może mieć katastrofalne skutki. Katastrofalne zarówno dla klienta, jak i dla samego pracownika banku, który ryzykuje swoją posadą. Pracownik bankowy musi być osobą rzetelną, kompetentną, wzbudzać zaufanie. Musi posiadać nie tylko ogromny zasób wiedzy, ale także stale ją aktualizować, szczególnie o nowości ofertowe swojego banku, jak i konkurencji. Do tego powinien mieć umiejętność słuchania potrzeb klientów i rozmawiania z nimi. To bardzo ważne, gdyż w końcu właśnie bankowcowi powierza się swoje pieniądze.

Ile zarabia bankier
fot.unsplash.com

Jak zostać bankierem?

Pierwsza odpowiedź, jaka pojawia się w głowie, gdy ktoś zdaje to pytanie jest prosta. Idź na studia związane z bankowością i finansami, a później wszystko potoczy się samo. Choć jest to jakieś wyjście to należy pamiętać, że współcześnie bankierem może zostać również osoba, która związała się ze studiami humanistycznymi. Wynika to z wymogów, które stawiane są pracownikom. I to, że ktoś jest humanistą nie oznacza, że nie potrafi logicznie myśleć, czy dokonać jakiejś szczegółowej analizy.

Jednak najprostsza droga to i tak ta, o której napisałem na początku, czyli studia na przykład na akademii ekonomicznej. Tam możecie szukać specjalizacji bankowość, finanse etc. Uczelniami, które od lat kształcą najlepszych w tej dziedzinie jest na przykład warszawska SGH czy Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, która w ubiegłym roku zajęła pierwsze miejsce wśród szkół ekonomicznych w rankingu przygotowywanym przez miesięcznik Perspektywy i dziennik Rzeczpospolita.

Ile zarabia bankier
fot.unsplash.com

W trakcie studiów ważne są praktyki, które można załatwić na własną rękę lub z pomocą uczelni – tu często pomocą służą te niepaństwowe, które banki traktują jak partnerów biznesowych. Pracę jako bankowiec można znaleźć, podobnie jak praktyki, już w trakcie studiów, a niektórzy muszą czekać aż do ich końca. Ważne jest to, że wielu ze studiujących ostatecznie trafia przede wszystkim do finansów. Wszystko przez to, że banki mają ograniczoną liczbę etatów i mniejsze pole manewru jeżeli chodzi o „odświeżanie” kadry.

Ile zarabia bankier?

Co wpływa na wynagrodzenie? Przede wszystkim straż pracy. Bardzo często wynagrodzenie początkującego pracownika stanowi znikomą cześć pensji jego doświadczonego kolegi. Wielkość firmy. Małe rodzinne firmy nie są w stanie zaoferować wynagrodzenia na poziomie wielkich zagranicznych korporacji. Duże firmy zazwyczaj oferują również bogaty pakiet świadczeń pozapłacowych. Lokalizacja firmy. Dwie podobne firmy w różnych miastach mogą oferować znacznie odbiegające od siebie wynagrodzenia dla pracownika.

Według portalu zarobki.pracuj.pl przeciętne wynagrodzenie osoby pracującej na stanowisku Bankier Klienta Indywidualnego wynosi 4 900 zł i jest o 200 zł wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. 56% osób pracujących na stanowisku: Bankier Klienta Indywidualnego otrzymuje premię co miesiąc. >95% osób zatrudnionych na stanowisku: Bankier Klienta Indywidualnego pracuje na podstawie umowy o pracę.

Na umowie o pracę jest to 3 543 złotych netto, na umowie zlecenie to 3 703 złotych netto, na umowie o dzieło 4 234 złotych netto, a na umowie B2B 4 061 złotych netto. Najczęściej przyznawanym benefitem na stanowisku: Bankier Klienta Indywidualnego jest prywatna opieka medyczna, dofinansowanie zajęć sportowych, ubezpieczenie na życie, świadczenia socjalne.