fot.unsplash.com

Praca kostiumografa z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Tylko osoby z wiedzą historyczną a także zdolnościami manualnymi się do niej nadają. Dobry kostiumograf powinien posiadać umiejętności artystyczne i być niezwykle kreatywny. Chciałbyś zostać jednym z nich i czuć satysfakcję z oglądania aktorów noszących projekty stworzone przez właśnie ciebie? Ile więc jesteśmy w stanie zarobić na planie filmowych projektując stroje które będą noszone przez aktorów? Zobacz odpowiedź na to pytanie poniżej!

Praca kostiumografa to z pewnością nie ścieżka kariery jaką może podjąć każdy – kto więc najlepiej odnajdzie się w tym zawodzie?

Kostiumograf na pewno nie jest zawodem który mogą wykonywać osoby nie potrafiące pracować pod presją czasu. Nie jest to też zadanie dla osób nie potrafiących myśleć nieszablonowo. Tylko najbardziej pracowite i kreatywne jednostki mogą myśleć o podążaniu tą ścieżką kariery. Oprócz tego jeśli chcesz podjąć prace na planie jako kostiumograf musisz cały czas chcieć zdobywać nowe informacje. W końcu metod tworzenia ubrań na przestrzeni lat istnieje więcej niż jedna – a może przyjdzie ci za zadanie wymyślić kompletnie nowy sposób szycia strojów, do produkcji fantastycznych lub też sci-fi? Nie każdy jest w stanie być na tyle pomysłowy aby poradzić sobie z tak ciężkim zadaniem. Nie wystarczy tu samo poczucie estetyki i tworzenie po prostu ładnych projektów. Muszą one wyglądać wiarygodnie – czyli tak, jakby należały do świata przedstawionego w filmie lub spektaklu teatralnym. Złe kostiumy lub charakteryzacja mogą nawet całkowicie zepsuć produkcję filmowa i sprawić że wygląda ona śmiesznie. Za to dobra atencja do detali i staranne wykonanie pracy przez rozmaitych charakteryzatorów złoży się na niesamowity obraz końcowy zapierający dech w piersiach niejednemu widzowi.

fot.unsplash.com

Aby zacząć wykonywać pracę kostiumografa istotnym jest ukończenie kursów lub szkoleń, albo też odpowiedniego kierunku studiów. Oprócz tego atutem dla pracodawcy będzie posiadanie doświadczenia – łatwo będzie je zdobyć przy mniejszych produkcjach. Oczywiście nie będą one aż tak opłacalne finansowo jak tworzenie filmów na dużym ekranie, jednakże zobaczenie swoich projektów nawet przy małych filmach czy spektaklach będzie bardzo nagradzające. Wiadome jest, że każdy musi gdzieś zacząć – nie dostaniemy jako pierwszej pracy możliwości tworzenia strojów na plany filmów oscarowych.

Ile więc tak naprawdę zarabia kostiumograf?

Portal onet.pl wycenia zarobki kostiumografa na zaczynające się na 4500 złotych do aż 8000 złotych miesięcznie. Jest to powyżej średniej krajowej i jeśli chcemy realizować swoje pasje – takie zarobki mogą zadowolić wielu z nas. Nie są one kosmicznie wysokie, ale na pewno pozwolą na spokojne życie. Jak zaś prezentuje się sprawa kostiumografa za granicą? Jako średnią stawkę w tej branży w Stanach Zjednoczonych portal careerexplorer.com podaje 12.70 dolarów za godzinę pracy – jest to około 47 złotych polskich. Na jedne z wyższych zarobków w tej branży podaje się aż 29.13 dolarów za godzinę pracy – czyli około 108 złotych polskich na chwilę obecną. Wiadomo, że za granicę koszty utrzymania się są wyższe niż w Polsce – jednakże tam z pewnością zarobimy więcej, a także znajdziemy więcej ofert pracy jako kostiumograf.

fot.unsplash.com

Jeśli chcemy zarabiać jak najwięcej musimy cały czas się kształcić, chodzić na kursy i szkolenia i strać się rozwijać swoją kreatywność. Ważne jest też zdobywanie doświadczenia – dzięki ciężkiemu wysiłkowi możemy w końcu trafić do pracy przy największych produkcjach filmowych. Może nawet zawalczymy o Oscara w kategorii najlepszego kostiumu? Możliwości są nieograniczone! Oczywiście nie musimy celować aż tak wysoko – niektórych interesuje tylko tworzenie kostiumów noszonych na deskach teatru. Nie ma w tym nic złego – ten wymiar pracy również jest niezwykle interesujący! Jeśli czujesz w sobie zapał do tworzenia kostiumów i widzisz się w przyszłości na planie filmowym – nie zwlekaj, naukę w tym kierunku możesz podjąć już teraz!