Ile zarabia kucharz
fot.unsplash.com

Praca kucharza dla wielu osób jest marzeniem. Nie tylko pracujesz, zarabiasz pieniądze, ale jeszcze i najesz się za darmo. Żyć, nie umierać, prawda? Poruszaliśmy już kwestię obowiązków kucharza, tego jak wygląda jego praca, jakie są wymagania na takie stanowisko, ale także i zagłębiliśmy się w edukacje, czyli w to jak takim kucharzem zostać. Teraz czas na ostatnią, a zarazem bardzo ważną sprawę, chodzi oczywiście o zarobki. Ile zarabia kucharz i czy jest to kwota, która pozwoli Ci utrzymać się samodzielnie w skali miesiąca?

Kucharz a reszta pracowników gastronomi. Zarobki kucharza w Polsce

Myśląc o pracownikach gastronomi, co widzimy? Kelnerka, barman, osoba, która pracuje na zmywaku, kucharz i wiele innych. Kelnerka czy barman to zawody, które poza zwykłą, stałą wypłatą, otrzymują także dodatkowe wynagrodzenie. Chodzi tutaj oczywiście o napiwki. Kucharz niestety nie ma takiej opcji. Nie jest to praca, w której dostaniesz napiwek od klienta, jako że zazwyczaj nie masz nawet z nim styczności. W niektórych restauracjach klienci wrzucają napiwki np. do słoika i pod koniec dnia czy tygodnia dzieli się tę sumę przez wszystkich pracowników, jednak różnie może być.

Ile zarabia kucharz
fot.unsplash.com

Zawód taki jak kucharz ma to do siebie, że rozbieżność pomiędzy najwyższą a najniższą pensję może być naprawdę spora. Wszystko zależne jest od tego gdzie pracujesz. Przykładowo kucharz okrętowy czyli taki który pracuje na statku lub jachcie zrobić znacznie więcej niż kucharz, który pracuje w restauracji. Oczywiście ma to sens w końcu ten, który pracuje na okręcie jest daleko od domu. dla niego sytuacja jest znacznie cięższa. Nie widuję on się ze swoją rodziną nie może spotkać się z przyjaciółmi a wakacje ma tylko wtedy kiedy wróci z powrotem do swojego kraju i miejscowości. Z drugiej strony natomiast są to znacznie większe zarobki oraz dodatkowo ma on możliwość podróżowania. Jest to więc świetna opcja dla kogoś kto nie jest typowym domatorem a właściwie w mieszkaniu nic poza czynszem Go nie trzyma. Im bardziej luksusowe miejsce tym oczywiście zarobki są wyższe. Dzieje się to nie tylko w przypadku kucharza ale także i przypadku barmana kelnerki i całej obsługi.

Ile zarabia kucharz?

Według portalu wynagrodzenia.pl, który przeprowadził Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń, kucharze w Polsce zarabiają średnio 3 200 złotych (brutto) w skali miesiąca, co netto daje nam kwotę około 2343 złote. Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana – jest to wartość dzieląca wszystkie dane na dwa równe zbiory.) na tym stanowisku wynosi 3 200 PLN brutto. Co drugi kucharz otrzymuje pensję od 2 600 PLN do 4 020 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych kucharzy zarabia poniżej 2 600 PLN brutto. Na zarobki powyżej 4 020 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych kucharzy.

Ile zarabia kucharz
fot.unsplash.com

Kucharz może liczyć także na dodatkowy zarobek, a raczej oszczędność. Poruszaliśmy już wyżej kwestię napiwku, jednak to nie koniec. Zazwyczaj kucharz ma wykupione, przez firmę ubezpieczenie na życie/NNW. Dodatko może liczyć na dofinansowanie posiłków, zniżki na firmowe produkty lub całkowicie bezpłatne wyżywienie podczas zmiany z pracy. Z pewnością się to opłaca, jako że zminimalizujesz zakupy w domu do minimum, a dodatkowo nie będziesz brudził sobie kuchni, tylko gotujesz w miejscu, w którym i tak panuje już lekki nieład. Tak naprawdę to ile zarobi kucharz, jak będzie wyglądać jego praca, jakie będzie mieć zmiany itp. zależne jest od restauracji. Oczywiście, że kucharz bez doświadczenia w małej knajpce zarobi mniej, niż ktoś po studiach w ekskluzywnej restauracji w centrum Warszawy. Raczej rzadko zdarza się, aby kucharz narzekał na brak dobrych pieniędzy w zamian za swoją pracę, a dodatkowo ma on możliwości rozwoju. Z pewnością nie jest to zawód, w którym będziesz czuł nudę czy monotonię. Dlatego zachęcamy cię, abyś spróbował swoich sił.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here