Ile zarabia maszynista
fot.unsplash.com

Miejsce pracy maszynisty to kabina lokomotywy lub pociągu elektrycznego. Kabina musi dawać bardzo dobrą widoczność w kierunku jazdy. Maszynista pracuje sam lub z pomocnikiem, a jego praca jest bardzo stresująca i odpowiedzialna. Chcesz wiedzieć ile zarobisz pracując jako maszynista? Przeczytaj i sprawdź!

Zarobki maszynisty

Wynagrodzenia maszynistów są niestety owiane tajemnicą i ciężko jest powiedzieć ile dostają pieniędzy za swoją ciężką i wcale nie tak łatwą pracę. Maszynista nie powie ci ile zarabia i tak samo będzie z PKP. Wiadomo, iż pociągami podróżuje wiele osób, dlatego też na maszyniście spoczywa ogromna odpowiedzialność. To od niego zależy czy pasażerowie nie zostaną narażeni na bezpieczeństwo. Maszynista nadzoruje także pracę osób, które są mu podległe.

Jeśli chodzi o zarobki maszynistów to średnia pensja takiej osoby wynosi około 4910 zł brutto. Natomiast 25% najlepiej opłacalnych przedstawicieli tego zawodu zarabia nieco więcej, bo 5832 zł brutto i wzwyż. Jednakże można wywnioskować, że zarobki na tym stanowisku są naprawdę bardzo przyzwoite. Nie ma w tym nic zaskakującego, bo zawód ten jest wymagający, ryzykowny i trudny, bo na maszyniście spoczywa ogromna odpowiedzialność za to, co będzie robić.

Ile zarabia maszynista
fot.unsplash.com

Dlaczego warto pracować na etacie jako maszynista?

Liczą się przede wszystkim umiejętności. Wiadomo, że nikt nie będzie chciał pracować z osobą, która jest świeżo po szkole i nie ma żadnego doświadczenia, bo takie osoby trzeba uczyć wszystkiego od podstaw. Trzeba taką osobę wysłać na szereg szkoleń, dzięki którym będzie mieć w głowie coś znacznie więcej niż tylko wiedzę przyswojoną w szkole czy też na kursie. Pracodawcy poszukujący pracowników do swoich pracowni liczą na to, że jeśli aplikujesz to musisz mieć jakieś umiejętności albo też bagaż doświadczeń w pracy maszynisty. Inaczej wygląda to przy szkoleniu, kiedy dopiero jesteś początkującym maszynistą i dopiero zbierasz potrzebne ci doświadczenie. To czy wolisz pracować w zespole czy też na własną rękę zależy od ciebie i to ty jesteś panem własnego losu, który decyduje o tym jak pracuje i z kim pracuje.

Warto się zastanowić, czy aby na pewno jest to zawód dla ciebie. Maszynista musi być osobą wytrzymałą, cierpliwą, odpowiedzialną i przede wszystkim nie może sobie pozwolić na to, żeby nerwy wzięły nad nim górę. A jeśli nie jesteś pewien czy to odpowiedni zawód, poczytaj na ten temat, przeanalizuj wszelkie za i przeciw i podejmij dla siebie odpowiednią decyzję, której potem nie będziesz żałować. Wiadomo, że zawsze możesz zrezygnować z pracy, ale po co marnować czas, kiedy będzie można przeznaczyć go na szkolenia i poszerzanie wiedzy w zakresie pracy jako maszynista i spełniać się w tym, co lubisz najbardziej.

Ile zarabia maszynista
fot.unsplash.com

Zapotrzebowanie na maszynistów

Aktualnie występuje duże zapotrzebowanie na maszynistów. Wielu przedstawicieli tego zawodu przechodzi na emeryturę, w związku z czym zwalniają się miejsca pracy i w wielu przypadkach nie ma ich kto zastąpić. Dlatego przeprowadzane są rekrutacje na ogromną skalę. Liczą się w nich nie tylko końskie zdrowie czy wykształcenie, ale także wiedza na temat kolei i zaangażowanie, które jest niezwykle przydatne w tej pracy. Maszynista to zawód niezwykle odpowiedzialny, lecz także ciekawy. Nie ma w nim miejsca na nudę, monotonię. Ciągle się coś dzieje, stale trzeba mieć oczy z tyłu głowy i być w pełni skupionym. Osoba, która decyduje się na tę pracę, musi mieć świadomość, że wiąże się ona z wyjazdami o różnych porach, każdego dnia, w weekendy, święta i nocą. Istotna więc jest wytrzymałość fizyczna, ale również psychiczna. Nie wiemy, co czeka nas na trasie, jednak jeżeli coś wymyka się nam spod kontroli, musimy wykazać się niesamowitym refleksem i trzeźwym działaniem. Nie można poddać się emocjom, odpowiadamy bowiem za życie pasażerów, których przewozimy.