fot.unsplash.com

Jesteś zainteresowany pracą jako UX designer? Czujesz, że to coś dla ciebie? Na pewno więc interesuje cię jak wysokie są zarobki w tym zawodzie i czy wykonywanie go jest w ogóle opłacalne, a także czy jest to praca na dłużej czy raczej „sezonowa”. Odpowiadamy!

Praca jako UX designer – co obejmuje?

Praca w tym zawodzie na pewno jest bardzo wymagająca i wymaga od nas rozmaitych umiejętności zarówno twardych, jak i miękkich. Kluczowe jest poprawne wykonywanie makiet, szkiców czy wizualizacji ale nie obędziemy się też bez umiejętności rozmowy z innymi ludźmi. Mowa tu nie tylko o tych, z którymi będziemy przeprowadzać badania na temat optymalizacji aplikacji ale także z programistami czy nawet z naszym pracodawcą. Dobra komunikacja w zawodzie UX designera jest niezbędna. Nie tylko w celu przekazywania naszych pomysłów ale także do bezbolesnego kontaktu między całą „drużyną” pracującą nad daną usługą. Programiści często mogą mieć problem z komunikacją z grafikami i może się zdarzyć tak, że będziemy robić za pośrednika między nimi – kogoś kto zdecyduje jakie decyzje należy podjąć, żeby jedni i drudzy byli zadowoleni.

Ile zarabia UX designer
fot.unsplash.com

Oczywiście wciąż na pierwszym miejscu stoi satysfakcja użytkownika. Korzystanie z danej witryny internetowej powinno być tak proste, że przeciętny jej użytkownik nawet nie zwróci uwagi na jej mechanikę działania. Może to sprawić, że będziemy się czuć odrobinę niedocenieni, ale tak naprawdę UX designerzy są niezbędni przy finalizacji rozmaitych projektów w branży IT. Oprócz zdolności technicznych niezwykle ważne są też estetyczne. Musimy wiedzieć jak zaprojektować i dostosować produkt w taki sposób, aby korzystanie z niego było nie tylko intuicyjne ale też bardzo przyjemne dla użytkownika. Z pozoru może się wydawać to coś prostego lecz w praktyce może zadecydować o tym czy klient będzie chciał skorzystać z naszego produktu lub usługi czy też pójdzie do konkurencji. W końcu nikt, korzystając ze strony internetowej, urządzenia czy też aplikacji nie chce przez pół godziny zgadywać jak tak właściwie jej użyć i jak odpowiednio wykorzystać wszystkie zawarte w programie funkcje. Z pomocą przybywa UX designer! To on zapewni jak najłatwiejszą interakcję z daną usługą.

Jak zostać UX designerem i zacząć zarabiać w tym zawodzie?

Coś, co ucieszy pewnie wielu z czytających to fakt, że żeby zostać UX designerem nie potrzebujemy żadnych skończonych studiów. Oczywiście pójście na kierunek związany z UX designem będzie tylko zaletą w oczach pracodawcy, nie będzie nam musiał wierzyć „na słowo” w nasze umiejętności tylko będziemy mieć je potwierdzone przez uczelnię, jaką ukończymy. Niestety w Polsce nie mamy zbyt dużego wyboru jeśli chodzi o studia związane z takim rodzajem designu. Na pewno będą one ogromnym atutem dla pracodawcy, tak samo jak i skończone przez nas kursy i uzyskane certyfikaty jednakże nie jest to coś niezbędnego do wykonywania pracy w tym zawodzie. Wiadomo jednak, że do samodzielnej nauki trzeba dużo samodyscypliny i samozaparcia – warto też skorzystać z rozmaitych książek i kursów online. Potem warto zbudować dobre portfolio – zwłaszcza jeśli nie posiadamy żadnych dokumentów potwierdzających nasze umiejętności i możemy zabierać się do składania CV w wymarzonych przez nas firmach!

Ile zarabia UX designer
fot.unsplash.com

Ile więc możemy zarobić jako UX designer?

Wykonując pracę w tym zawodzie możemy zarobić średnio 7 200 złotych brutto, zaczynając na najniższych zarobkach w wysokości 5860 złotych brutto a kończąc na nawet 9900 złotych! Patrząc na średnie zarobki w naszym kraju to bardzo wysoka kwota pozwalająca na swobodne życie bez żadnych zmartwień. Te kwoty podane jako netto, czyli na rękę to średnio 5 165 złotych, zaczynając na 4219 złotych a kończąc na 7069 złotych! Możemy śmiało stwierdzić, że podejmując pracę w tej branży możemy zostać stabilni finansowo. Dodatkowo zapotrzebowanie na UX designerów w dzisiejszych czasach wciąż wzrasta! Każda usługa, która opiera się na interakcji z użytkownikiem potrzebuje kogoś kto takową interakcję zaprojektuje w odpowiedni sposób.