fot.unsplash.com

Interesuje cię projektowanie interakcji między potencjalnym użytkownikiem a stroną internetową lub też aplikacjami? Projektowanie doświadczenia użytkownika z produktem to coś, co cię interesuje? Posiadasz zmysł zarówno artystyczny jak i techniczny? Praca UX Designera brzmi jak coś dla ciebie! Na pewno więc interesuje cię jak nim zostać – odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej!

Kim tak właściwie jest UX designer i czym się zajmuje?

Zadaniem UX designera jest zaprojektowanie doświadczeń i interakcji między zwykłym użytkownikiem a danym serwisem, usługą lub stroną internetową czy też aplikacją. Może też zajmować się projektowaniem obsługi ekspresu do kawy czy robota sprzątającego podłogę! Każda rzecz, produkt czy usługa wymagająca interakcji z użytkownikiem będzie potrzebowała kogoś kto zaprojektują daną interakcję w jak najbardziej prosty i intuicyjny sposób! Czasami będziemy musieli wykonać makietę, prototyp lub też szkic, aby przekazać nasz pomysł pracodawcy lub też sporządzić badania wśród danej grupy ludzi i odpowiednio zinterpretować dane.

Rola UX Designera może nam wydawać się na pierwszy rzut oka czymś mało istotnym ale jeśli jej się przyjrzymy, możemy zauważyć, że w dzisiejszych czasach jest czymś niezbędnym. Każdy użytkownik chce z produktu korzystać w jak łatwiejszy i intuicyjny sposób – a nie zgadywać która funkcja, do czego służy i jak tak właściwie osiągnąć cel, z jakim wszedł na daną stronę czy też aplikację. Jako UX Designer musimy myśleć nie tylko o młodych i doświadczonych w świecie IT osobach – ale też o tych, co rzadko kiedy korzystają z technologii. Musimy przewidzieć, w jaki sposób zachowają się dani użytkownicy i ułatwić im korzystanie z produktu. Pomoże nam w tym przeprowadzanie badań, ale nie zawsze będziemy mieć na wykonanie ich czas i pieniądze więc musimy też być bardzo kreatywni i być w stanie przewidzieć różne zachowania!

Jak zostać UX designerem
fot.unsplash.com

Jak więc zostać UX Designerem?

Taki wymiar pracy jest czymś wyjątkowo nowym, zwłaszcza w Polsce. Wiąże się to z tym, że mało osób w ogóle wie o istneiniu tego zawodu a co dopiero o tym na czym polega czy też jak zacząć wykonywać w nim prace. Dzieje się tak dlatego, że firmy stosunkowo niedawno zauważyły jak ważne jest zoptymalizowanie sposobu interakcji z ich produktem. Teraz gdy każdy ma konkurencje na rynku pracy w świecie IT – firmy muszą liczyć się z tym, że użytkownik nie ma tylko jednej opcji do wyboru tylko wybierze to z czego mu się najłatwiej i najprzyjemniej korzysta. Z konkurencją na każdym kroku trzeba się liczyć, z tym że klient czy też użytkownik wybierze to co najlepsze – więc jako firma musimy dążyć do zapewnienia mu największego zadowolenia podczas korzystania z naszego produktu. Aby zostać UX Designerem warto rozważyć związane z tym studia – kierunków tego typu niestety nie mamy za dużo w naszym kraju, lub kursy – jeśli znamy język angielski ze znalezieniem tych nie będzie trudno,

Jakie umiejętności musimy więc posiadać?

Niezbędna nam będzie umiejętność przeprowadzania badań wśród użytkowników czy też wyszukiwania informacji a także interpretacja zdobytych danych. Co może zadziwić niektórych z nas ale w tej branży potrzebna jest też często umiejętność tworzenia makiet i rozmaitych prototypów. Wszystko po to, żeby zobrazować jak wyglądać będzie interakcja z produktem, nad którego finalizacją pracujemy. Warto też wiedzieć jak korzystać z programów z pakietu Adobe. Zmysł estetyczny jest w tym przypadku niezwykle istotny. Ważne jest też obrazowanie naszych pomysłów w jak najbardziej czytelny sposób. Komunikacja z osobami, z którymi będziemy pracować po to, żeby przekazać im nasz pomysł w jak najprostszy sposób jest kluczowa.

Jak zostać UX designerem
fot.unsplash.com

Doświadczeni UX Designerzy oprócz kursów polecając też czytanie książek o tematyce związanej z zawodem. Przed aplikowaniem do pracy ważne też będzie stworzenie portfolio, w którym zaprezentujemy nasze umiejętności – pracodawca na pewno będzie chciał na podstawie jego ocenić czy chce nas zatrudnić czy też nie.