Praca UX designer
fot.unsplash.com

Interesujesz się komputerami? Swoją przyszłość wiążesz z branżą IT? Posiadasz zmysł estetyczny i potrafisz programować? Może zainteresuje cię więc praca jako UX Designer?

Praca UX Designera – na czym polega?

Jako UX Designer twoim zadaniem będzie dbanie o to, żeby korzystanie ze stron internetowych, aplikacji lub też gier było jak najbardziej intuicyjnie. W końcu w usługach czy produktach tego typu chodzi nie tylko o łatwy wygląd – ważne jest to, żeby dostęp i korzystanie ze stron czy aplikacji był łatwy dla każdego. Jako UX Designer będziesz optymalizował użytkowanie danego podmiotu w taki sposób, żeby nawet laik komputerowy potrafił z niego skorzystać. UX Designer to skrót od user experience designer, a więc najprościej mówiąc osoba w tym zawodzie dba o projektowanie doświadczeń przyszłego użytkownika produktu.

Jakie będziesz posiadać obowiązki w pracy jako UX Designer?

Jeśli postanowisz pomagać w projektowaniu stron internetowych twoim zadaniem będzie optymalizacja ich w taki sposób aby użytkowanie ich było banalnie proste dla każdego. Musisz dopilnować tego, żeby wszystkie informacje były łatwe do odnalezienia a wykonywanie działań takich jak rejestracja użytkownika na stronie czy też zakupy internetowe obyły się bez niepotrzebnych przeszkód. Musisz dopilnować tego, żeby wszystko szybko się ładowało i nie przyprawiało użytkownika o ból głowy – UX Designer dba o to, żeby korzystanie ze strony było proste i przyjemne. Pewnie nie raz zdarzyło ci się próbować zarejestrować konto na jakiejś stronie, ale była tak nieczytelna, że w końcu odechciało ci się z niej korzystać. To oznacza, że jej design nie był odpowiednio zoptymalizowany. To samo tyczy się projektowania użytkowania aplikacji czy gier – musimy zapewnić graczowi czy użytkownikowi aplikacji minimalną lub najlepiej zerową ilość problemów z obsługą.

Jakie są największe pozytywy i negatywy pracy jako UX Designer?

W tej pracy na pewno nie będziesz się nudzić! Na pewno znajdziesz tu wiele różnorodnych ofert, od witryn internetowych przez aplikacje mobilne po nawet gry komputerowe! Dobry UX Designer może pracować przy wykonywaniu i finalizacji projektu każdej z tych rzeczy. Jest on kimś kto wykonuje ostateczne „poprawki” przed tym jak zwykły użytkownik będzie korzystał z produktu. Może to być bardzo satysfakcjonująca praca – świadomość że to dzięki nam tyle osób może czerpać przyjemność z finalnego produktu jest ogromna! Minusem za to może być to, że nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest UX Designer i możemy czuć sie bardzo niedocenieni. Jest to konsekwencją tego, że tak naprawdę mało kto wie jak przebiega droga od pomysłu przez programowanie i zrobienie szaty graficznej po projekt użytkowania produktu.

Co tak naprawdę obejmuje praca UX Designera?

W wielu firmach oprócz standardowych obowiązków UX designera musimy też wykonać te związane z UI czyli interfejsem użytkownika. Poniekąd to też jest związane z użytkowaniem, ale jednak nie jest to do końca to samo co UX. Ciężko dokładnie stwierdzić gdzie zaczyna się praca jako UX a kończy jako UI designer ze względu na pozorne podobieństwo wykonywanych zadań. Wszystko zależy od pracodawcy, u którego się w przyszłości zatrudnimy. Często może się zdarzyć tak, że pracodawca zleci nam wykonanie testów użyteczności już istniejącej strony internetowej lub aplikacji – wszystko po to, żeby zapewnić jak najlepsze interakcje użytkownika ze stroną. W tym zawodzie na pewno kluczowa jest umiejętność podejmowania decyzji, zdecydowanie i zmysł estetyczny. Oprócz tego ważne będą też umiejętności w komunikacji z innymi ludźmi i zdolności do przeprowadzania rzetelnych statystyk – czasami trudno będzie nam ocenić jakie rozwiązanie jest lepsze i bardziej komfortowe dla użytkownika więc będziemy musieli zebrać dane o wygodzie użytkowania od innych.