Chciałbyś zarabiać na spędzaniu całego dnia na graniu w gry? Na pewno więc zainteresuje cię odpowiedź na pytanie – jak zostać testerem gier? Praca w tym zawodzie to praca marzeń dla wielu młodych ludzi!
Znasz się na świecie gier i jesteś zainteresowany najrozmaitszymi rzeczami związanymi z rozgrywką? Spędzenie ośmiu lub nawet więcej godzin dziennie na graniu to dla ciebie nic trudnego i nie męczy cię siedzenie przed komputerem lub konsolą od rana do nocy? Zdarza ci się przechodzić jedną grę kilka razy, aby mieć pewność, że niczego nie pominąłeś? Czy też po prostu szukasz ciekawszego zarobku po studiach niż praca w gastronomii czy też sprzedaży? Zostanie testerem gier to może być coś dla ciebie!
Jak więc zostać testerem gier?
Coś, co może bardzo ucieszyć każdego kto jest zainteresowany tym zawodem to to, że wykonywanie tej pracy nie wymaga żadnych studiów! Dla pracodawcy dodatkowym atutem może być wyższe wykształcenie w kierunku związanym z informatyką, lub też duża wiedza o grach, którą zdobyliśmy samodzielnie – ale na pewno nie definiuje to tego kto dostanie pracę a kto nie. Niektórzy pracodawcy szukają testerów, którzy nie wiedzą za dużo o grach, żeby sprawdzić, jak będzie wyglądać rozgrywka dla mało doświadczonych graczy.
Jak wygląda zawód testera gier?
Jako tester gier możemy wykonywać naszą pracę na wiele różnych sposobów. Oprócz sprawdzania sposobu rozgrywki, potrzeba osób, które będą sprawdzać płynność dialogów i różne wariacje językowe – do tego już firma, która nas zatrudni może wymagać certyfikatu poświadczającego nasze umiejętności lingwistyczne. Najwięcej jednak osób jest potrzebnych do sprawdzania samego przechodzenia fabuły czy też poziomów w grze. Pracodawca chce wyciągnąć z tego jak najwięcej danych i zobaczyć, w jaki sposób większość graczy będzie chciała przejść grę. Oprócz standardowego przechodzenia gry, potrzeba osób, które będą grały tak jakby chciały przegrać lub zniszczyć grę, czy też podejmować najbardziej irracjonalne decyzje z grze. Wszystko po to, żeby zobaczyć czy gra zachowa swoją funkcję nawet przy najbardziej niestandardowych sposobach rozgrywki. Zadaniem testera jest sprawdzić, czy gra nadaje się do wypuszczenia na rynek i powiedzenie programistom co zrobić, żeby rozgrywka była jak najprzyjemniejsza i jak najbardziej zoptymalizowana.
Jak więc zostać testerem gier?
Możliwość takiej pracy to na pewno ciekawe doświadczenie i interesująca pozycja w przyszłym CV. Dobrze wygląda jeśli będziemy szukać potem pracy w środowisku informatycznym. Kto może więc zostać testerem gier? Tak naprawdę każdy z nas, ale najciekawsze oferty i najwyższe zarobki dostaną osoby, które bardzo rzetelnie wykonają swoją pracę. Co przez to rozumieć? Wykonanie jak najlepszych i dokładnych raportów dla pracodawcy i znalezienie jak największej ilości błędów – musimy pamiętać, że nie gramy tylko dla naszej przyjemności tylko po to, żeby zniwelować wszystkie nieprzyjemne momenty w przyszłej rozgrywce, po tym jak gra trafi do sklepów w dniu premiery. Warto też, żebyśmy zadali sobie pytanie, czy praca testera to jest coś właśnie dla nas.
Granie w gry dla samego siebie bardzo różni się od testowania żmudnie każdego elementu, czasem nawet sprawdzanie jednej funkcji przez cały dzień. Musimy zastanowić się, czy praca w takim wymiarze nie będzie dla nas zbyt męcząca lub czy nie zniechęci nas do grania w gry w przyszłości. Musimy też być w stanie sporządzać dokładne opisy „bugów” dla programistów, nie wystarczy powiedzenie, że coś słabo działa. Czego więc tak naprawdę wymaga od nas ten zawód? Wytrwałości i rzetelności a także dobrej komunikacji z innymi. Jeśli czujesz, że sprawdzanie każdej drobnej rzeczy w grze to coś dla ciebie – podejmij prace jako tester już teraz! Poziom wykształcenia czy brak certyfikatów w tym przypadku nie stoi na przeszkodzie, wystarczy sama pasja do gry!