fot.unsplash.com

Sport to twoja pasja i marzysz o tym, aby móc także pracować i zarabiać na życie w ten sposób? Tak naprawdę masz sporo możliwości, jedną z nich jest zostanie instruktorem fitness! Pisaliśmy już o tym, jak wygląda ten zawód, na co musisz się przygotować i co będzie należało do twoich obowiązków. Teraz chcielibyśmy opisać ci krok po kroku jak zostać instruktorem fitness? Czy będzie to idealna praca dla ciebie? Jakie cechy powinien mieć dobry kandydat? Tego wszystkiego się dzisiaj dowiesz. Zaczynamy? Do dzieła! 

Praca instruktora fitness – jak wygląda?

Instruktor fitness tak naprawdę swoją pracę rozpoczyna w domu. Musi on bowiem ułożyć cały plan ćwiczeń. Wiele zależy oczywiście od miejsca, w którym się pracuje. Weźmy np. pod lupę zorganizowane, grupowe zajęcia. Jako instruktor możesz pracować kilka dni w tygodniu lub np. co drugi dzień. Możesz mieć jedną lub dwie grupy, ale także możesz ich mieć kilka w ciągu dnia. To już zależy od ciebie i twojego pracodawcy. Jeśli np. pracujesz w poniedziałek, środę i piątek i każdego dnia masz 3 grupy, możesz spokojnie prowadzić te same zajęcia w poniedziałek dla każdej z grup. Jednak spotkanie w środę i w piątek musi już zawierać inny zestaw ćwiczeń. Jak to rozplanować? To właśnie jest twój obowiązek. W poniedziałek skupiasz się na nogach oraz pośladkach, w środę na brzuchu i plecach, a w piątek na ramionach lub całym ciele. Ustalone! Co dalej? Teraz zaczyna się planowanie.

Jak zostać instruktorem fitness
fot.unsplash.com

Poza prowadzeniem zajęć musisz także się do nich przygotować. Wybierz odpowiedni podkład, czyli muzykę, która nie będzie smutna, a żywiołowa i wesoła. Usiądź i na spokojnie przemyśl jakie sprzęty możesz wykorzystać i jakie ćwiczenia chciałbyś wprowadzić do tego wszystkiego. Jeśli to już masz ustalone, czas przejść do samej aktywności. We własnym domu, przed lustrem musisz wszystko przećwiczyć, zapamiętać i dopiero z takim przygotowaniem ruszasz na zdjęcia grupowe. Tam nie tylko ćwiczysz i instruujesz osoby co mają robić, ale także zwracasz uwagę na ich postawę, błędy, które mogą popełniać, inspirujesz je do walki dalej, motywujesz i znacznie więcej. Jak więc sam widzisz nie jest to taka łatwa i prosta praca jak mogłoby się wydawać i musisz robić znacznie więcej niż tylko ćwiczyć.

Jaki powinien być idealny kandydat na instruktora fitness?

Tak naprawdę idealny kandydat na stanowisko instruktora fitness to osoba, która nie tylko kocha sport. Oczywiście ma to kluczowe znaczenie, w końcu bez tego ani rusz. Ciężko odnaleźć w sobie chęci do pracy, jeśli musisz robić coś czego nie lubisz czy nie trawisz. To jednak niejedyny wymóg, który powinieneś spełniać. Instruktor fitness to osoba bardzo zorganizowana. Musisz tak naprawdę ogarniać wiele rzeczy naraz nie tylko w miejscu twojej pracy, ale także i w domu jak np. to, o czym pisaliśmy wyżej, czyli ułożenie odpowiednich ćwiczeń i dopasowanie wszystkiego do siebie, tak aby miało to przysłowiowe ręce i nogi. Kolejną kwestią jest empatia, wyrozumiałość i spokój, czyli po prostu umiejętność pracy z ludźmi.

Jak zostać instruktorem fitness
fot.unsplash.com

Tak naprawdę, aby zostać instruktorem fitness w prosty sposób, wystarczy udać się na AWF czyli właśnie Akademię Wychowania Fizycznego. Mówimy tutaj o „najprostszym” sposobie, jako że tam dowiesz się absolutnie wszystkiego, co będzie ci potrzebne między innymi wiedzę o anatomii i fizjologii człowieka. Kolejnym sposobem jest ukończenie szkoły policealnej czy specjalistycznego kursu, po którym otrzymujesz dyplom instruktora fitness, który jest niezbędny do podjęcia współpracy. Zazwyczaj instruktorzy fitness odnajdują zatrudnienie w ośrodkach rekreacyjnych czy fitnessowych, często jednak zdarza się także możliwość zatrudnienia w ośrodkach odnowy biologicznej, ośrodkach SPA, na basenie lub w innych miejscach, gdzie jest zapotrzebowanie na tego typu zajęcia. Wielu instruktorów wybiera także pracę za granicą, gdzie oczywiście zarobki są znacznie większe, jednak jest to praca w delegacji.