Praca instruktora fitness
fot.unsplash.com

Praca powinna iść w parze z twoimi zainteresowaniami. Jeśli interesuje cię kryminalistyka, spróbuj pracy jako technik kryminalistyki. W przypadku, w którym make-up to twoja absolutna pasja dobrą opcją może być praca kosmetyczki czy też wizażystki. Co jednak w momencie, w którym kochasz sport i nie wyobrażasz sobie bez niego życia? Cóż tak naprawdę masz kilka możliwości. Możesz udać się na ASP, a następnie spróbować swoich sił w sporcie lub też po tym, zostać np. nauczycielem wychowania fizycznego. Dobrą alternatywą będzie także instruktor fitness. Dziś opowiemy ci jak wygląda ten zawód. Zaczynajmy! 

Praca instruktora fitness – jak wygląda? Charakterystyka zawodu instruktora fitness

Ćwiczenia, sport, fitness, arerobik i cała reszta. To wszystko towarzyszy ludziom od wielu lat. Sport to nie tylko zdrowie, ale także i idealny sposób, aby zadbać o samego siebie, swoją sylwetkę oraz własną samoocenę. Z pewnością zauważyłeś, że po dobrym treningu łatwiej ci zasnąć, czujesz się szczęśliwy, spełniony, a także i po tym, jak już odpoczniesz, masz naprawdę sporo energii. Właściwie mógłbyś przenosić góry, mimo naprawdę sporych zakwasów. Instruktor fitness to bardzo odpowiedzialny zawód, w końcu źle wykonywane ćwiczenia mogą skończyć się kontuzją, a zanim osoba wyleczy się z kontuzji, często może minąć nawet kilka miesięcy czy lat. Musisz ty, jako przyszły instruktor zdawać sobie sprawę z tej odpowiedzialności. Z pewnością ten zawód nie należy do łatwych, jednak można powiedzieć, że jest bardzo „wdzięczny”. Dlaczego? Zastanów się, kto idzie do instruktora? Zazwyczaj są to osoby, które borykają się z nadwaga, problemami z samooceną, brakiem kondycji itp. To ty naprowadzasz je na właściwą ścieżkę, pomagasz im, wpierasz, motywujesz. Ich sukces to także twój sukces.

Praca instruktora fitness
fot.unsplash.com

Praca instruktora fitness to nie zawód dla każdego. Musisz kochać sport do granic możliwości. W końcu nic tak nie irytuje jak nauczyciel wychowania fizycznego, który pogania uczniów do szybszego biegu, a sam nie byłby w stanie zrobić nawet jednego okrążenia. W tym zawodzie ludzie będą również zwracać uwagę na twoją sylwetkę i nie ma w tym nic dziwnego. Jak mamy zaufać komuś, że zrobi z nas prawdziwą boginię czy boga, jeśli sam wygląda tak, jakby powinien zrzucić kilka dodatkowych kilogramów i przysłowiowo „wziąć się za siebie”?

Co robi instruktor fitness? Co należy do obowiązków instruktora fitness?

Instruktor fitness to osoba, która zazwyczaj prowadzi zajęcia grupowe (choć zdarzają się także te indywidualne). Oczywiście są to zajęcia ruchowe, oparte na intensywnym wysiłku fizycznym, a także o charakterze zabawowym i towarzyskim (w zależności od uczestników ćwiczeń, z którymi prowadzi zajęcia). W grę wchodzi także np. joga, gdzie poza wysiłkiem fizycznym, osoby uczęszczające na kurs mają za zadanie się także wyciszyć, zrelaksować i odprężyć. To więc w jakim kierunku pójdziesz, zależy już tylko i wyłącznie od ciebie. Praca instruktora fitness to nie jednak same ćwiczenia, pot i prowadzenie zajęć. Tak naprawdę pracę zaczynasz znacznie wcześniej.

Przede wszystkim musisz ułożyć układ lub plan zajęć. Tutaj już wiele zależy od tego, w jakim kierunku idziesz. Przykładowo możesz dobrać sobie żywą i fajną muzykę, a następnie ułożyć do niej ćwiczenia, obmyślić plan, ilość powtórzeń, które musisz wykonać itp. Jeśli chcesz wykorzystać jakieś akcesoria jak np. step czy skupić się na konkretnej części ciała, również należy to uwzględnić zawczasu. Kolejnym krokiem jest oczywiście zapamiętanie całego układu. Co prawda nic się nie stanie jeśli podczas ćwiczeń zapomnisz o jednym kroku, jednak w przypadku, w którym co chwile zerkasz na kartkę z rozpiską, nie wygląda to zbyt profesjonalnie.

Praca instruktora fitness
fot.unsplash.com

Tak jak widzisz praca instruktora fitness to nie tylko same ćwiczenia czy wysiłek fizyczny, ale także i znacznie więcej. Przed zajęciami musisz przygotować wszystkie maty, po zajęciach konieczne jest zrobienie porządku ze sprzętem, a na dodatek warto mieć dobrą pamięć i koordynację ruchową. Chcesz spróbować swoich sił w tym zawodzie? Zerknij do nas. Opisaliśmy także, jak zostać instruktorem fitness?