fot.unsplash.com

Praca grafika komputerowego zyskuje coraz większą popularność. Studia graficzne również zyskują na popularności. Mnóstwo uczelni wyższych proponuje swoim uczniom specjalizacje w projektowaniu. Ich wybór staje się najlepszym sposobem na to, aby nauczyć się projektować i zmieniać świat na znacznie lepszy. Ale czy studia to jedyny najlepszy sposób na zostanie grafikiem komputerowym?

Znasz się całkiem nieźle na komputerze? Lubisz obrabiać zdjęcia lub robić inne czynności przy wykorzystaniu takich programów jak Adobe Photoshop czy też Gimp? Jeśli to twoja smykałka, to może pora na to, aby pomyśleć o zawodzie grafika komputerowego. Jakie cechy są pożądane przy tym zawodzie? Jakie kwalifikacje są ci potrzebne do zostanie grafikiem? Czy wystarczy ci podstawowa wiedza obsługiwania programów graficznych, czy będą wymagać od ciebie czegoś więcej? Przeczytaj i sprawdź!

Opis zawodu grafika komputerowego

Grafik komputerowy to zajęcie na pograniczu twórczości artystycznej oraz branży IT. Osoba, która wykonuje ten zawód zajmuje się tworzeniem i realizacją projektów graficznych przy wykorzystaniu komputera. Takie projekty mają różne charaktery. Mogą być zarówno reklamowe, informacyjne jak i artystyczne. Do jego zadań należy również tworzenie grafiki wektorowej (wykresy, logotypy firm etc.), formatowanie tekstów oraz skład materiałów do publikacji (DTP, a także obróbka graficzna fotografii).
Wszystkie prace wykonywane przez grafika komputerowego wykorzystują nowoczesne technologie komputerowe, które posługują się odpowiednio dobranym oprogramowaniem, a także innymi sprzętami i urządzeniami.

fot.unsplash.com

Zadania realizowane przez grafika są mimo wszystko bardzo ważne, bo w dzisiejszych realiach od estetyki do wszelkiego typu materiałów reklamowych czy też estetycznych zależy to, czy zostaną one przyjęte i postrzegane tak, jakby życzył sobie tego grafik komputerowy. Im lepsza grafika, tym lepsze przełożenie na świat reklamy i marketingu.

Jak zostać grafikiem komputerowym?

Pracodawcy, którzy szukają grafików komputerowych, na pierwszym miejscu stawiają na umiejętności kandydatów aplikujących na to stanowisko. Nie ma żadnych uregulowań prawnych, które mogłyby być związane z zawodem, także obowiązki grafika komputerowego może wykonywać każda osoba, która ma do tego predyspozycje i odpowiednie umiejętności. Te można nabyć podczas uczęszczania na studia, a także dzięki szkole policealnej i kursom. Jednak wiadomo, że im większe i lepsze umiejętności, tym łatwiej jest dostać wymarzoną pracę.

Wiadomo, że największą wiedzę zdobędzie się podczas nauki na studiach graficznych. Można wybrać zarówno studia pierwszego jak i drugiego stopnia. Takie rzeczy organizują zarówno uczelnie jak i wydziały artystyczne, a także informatyczne. Z łatwością możemy znaleźć także studia podyplomowe. Dla osób, które nie chcą przyswajać umiejętności graficznych na uczelni mogą zdecydować się na kursy i szkolenia. Są one dedykowane zarówno osobom początkującym, jak i tym, którzy chcą pogłębić swoją naukę do granic możliwości. Pracodawca zwraca uwagę także na doświadczenie grafika. Im większe i obszerne portfolio, tym lepiej dla kandydata i jego aplikacji.

fot.unsplash.com

Jakie cechy są przydatne przy zostaniu grafikiem komputerowym?

Praca grafika komputerowego ma charakter zadaniowy, a także polega na realizacji konkretnych projektów zlecanych przez pracodawcę lub kontrahenta w określonym czasie. Aby osiągnąć w tym zawodzie sukces trzeba być przede wszystkim kreatywnym. Bez tego ani rusz. Przecież pracodawca nie może dopuścić do tego, aby prace zleceniobiorcy były cały czas takie same albo co druga będzie się powtarzać. Trzeba także sprawnie posługiwać się komputerem. I nie chodzi tu tylko o obsługę podstawowych programów typu Adobe Illustrator czy Adobe Photoshop, ale także otwartość na najnowsze technologie. Trzeba też wiedzieć, jak zorganizować sobie pracę. Elastyczne godziny są zaletą, ale tylko wtedy, gdy umiejętnie sobie rozłożymy pracę tak, żeby wywiązać się ze zleceń na czas, a nie przedłużać w nieskończoność i grać na zwłokę za każdym możliwym razem. Kolejną przydatną cechą jest także umiejętność aktywnego słuchania. Należy wiedzieć, jak realizować powierzone zadania w taki sposób, żeby klient był zadowolony z otrzymanego efektu.

Początki są najgorsze, ale jak już dojdzie się do wprawy, to są bardzo duże szanse na to, że klient będzie chciał stałej współpracy i nie będzie brał innych współpracy pod uwagę. Trzeba zawsze znać najnowsze trendy w świecie multimediów, reklamy i designu i dopasować je do własnych projektów. Im lepsze projekty, tym większe zadowolenie. Należy też wiedzieć, jak pracować w zespole. Mimo że praca grafika komputerowego ma głównie charakter indywidualny, to zdolność do sprawnej komunikacji i rozsądnego podziału obowiązków jest bardzo przydatna w tym aspekcie. Nigdy nie wiadomo, czy nie będzie lepiej pracować na etacie i zdobyć więcej doświadczenia, niż podczas pracy indywidualnej. Każde doświadczenie jest na wagę złota i to od nas zależy, czy bardziej preferujemy pracę w zespole, czy też w zaciszu domowym na własnych warunkach.