Jak zostać księgowym
fot.unsplash.com

Praca księgowego to bardzo odpowiedzialny, a zarazem trudny zawód. Z pewnością, jeśli myślałeś o tej ścieżce kariery dla siebie, zastanawiałeś się, co właściwie musisz zrobić, aby takim księgowym zostać. Czy są wymagane studia? A może wystarczy jedynie ukończyć kilka kursów i po problemie? Spokojnie, dziś odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy jakiekolwiek wątpliwości, które mogłyby pojawić się w twojej głowie. Z nami osiągniesz swój cel! Głowa do góry! Zaczynamy?

Praca ksiegowego – na czym polega?

Księgowy to bardzo odpowiedzialny zawód. Na księgowych jest naprawdę spore zapotrzebowanie i nie ma w tym nic dziwnego. Ta praca z pewnością nie należy do prostych. Konieczne jest ciągłe szkolenie, dokształcanie się. Księgowy zajmuje się właściwie całą papierkową robotą, jaką ma jego klient, który prowadzi własną firmę. Musi on nie tylko kontrolować faktury, segregować je i trzymać w nich porządek, ale także i monitorować wydatki firmy w skali miesiąca, rozliczać wszelakie podatki, kontaktować się z urzędem skarbowym itp.

Jak zostać księgowym
fot.unsplash.com

Jak sam więc widzisz pracy jest naprawdę sporo. To, ile pojedynczych zleceń weźmiesz na siebie zależy od tego ile masz czasu i jak dobrze zorganizowanym człowiekiem jesteś. Musisz pamiętać, że w tym zawodzie nie ma miejsca na błędy, niedopatrzenia czy zapominalstwo. Każdy błąd może kosztować cię nie tylko utratę klienta, ale także i masę problemów dla firmy, która powierzyła ci całą swoją dokumentację. Teraz gdy wiesz już, z czym to wszystko się je, czas odpowiedzieć na ważne pytanie – jak właściwie zostać księgowym?

Jak zostać księgowym?

Zdecydowana większość osób, która podejmuje się pracy na stanowisku księgowego ma ukończone studia. Nie jest to oczywiście wymóg, jednak studia zawsze warto zrobić. W czerwcu 2013 roku nastąpiła deregulacja tego zawodu i od tej pory nie ma konkretnego kierunku, który musi ukończyć księgowa. Mimo to studia związane z ekonomią lub zarządzaniem czy marketingiem są jak najbardziej wskazane.

Kolejną, równie istotną kwestią, poza studiami jest certyfikat księgowego. Stanowi on potwierdzenie posiadanych umiejętności. Aby zdobyć taki certyfikat, konieczne jest spełnienie określanych warunków i wymogów. Jakie sa to warunki? O certyfikat mogą ubiegać się osoby:

  • Mające dwa lata praktyki w księgowości, wykształcenie co najmniej średnie oraz zdany państwowy egzamin, który sprawdza wiedzę oraz umiejętności.
  • Posiadające trzyletnią praktykę w prowadzeniu księgowości oraz ukończone studia podyplomowe w zakresie rachunkowości,
  • Mające trzyletnią praktykę w księgowości i wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku rachunkowość,
Jak zostać księgowym
fot.unsplash.com

Kursy na księgowego, czyli ile kosztuje taki kurs i czy się to opłaca?

Kolejną opcją są także kursy na księgowego. Ten zawód ma to do siebie, że konieczne jest ciągłe kształcenie i dokształcanie się, tak, aby na pewno nie popełnić żadnego błędu. Kursy, które przygotują cię do tego zawodu od zera są naprawdę popularne. Z pewnością znajdziesz je w każdym większym mieście. Cena zależna jest od ilości godzin oraz zakresu materiału, jaki nauczyciele będą chcieli ci przekazać. Kurs ma na celu przygotowanie uczestników do efektywnego wykonywania pracy w działach finansowo-księgowych.

Kursy odbywają się weekendowo, w soboty i w niedziele zazwyczaj od rana do popołudnia. Każdy uczestnik kursu otrzymuje niezbędne materiały szkoleniowe i akty prawne. Takie szkolenie, będzie idealne dla osób, które nie znają zasad rachunkowości i dopiero planują rozpoczęcie kariery zawodowej, stricte związanej z tą dziedziną. Tak naprawdę te kursy są bardzo złożone, a ilość informacji, jaka zostanie ci przekazana z pewnością sprawi, że będziesz musiał zakupić nie jeden zeszyt na notatki, jednak jak już sami wspominaliśmy – nie jest to prosty zawód. Cena takiego kursu to około 2200 złotych, choć często można trafić na promocje czy zniżki dla studentów. Jeśli nie jest to kwota, którą jesteś w stanie zapłacić na raz, w wielu szkołach istnieje możliwość zapłaty na raty.