fot.unsplash.com

Praca księgowego to bardzo odpowiedzialny oraz potrzebny zawód. Właściwie każdy, kto ma firmę, musi zatrudnić księgowego. Z pewnością wiesz, że firmy jest sporo, zarówno tych małych, jak i tych dużych. Prowadzenie księgowości nie jest jednak prostą pracą, a wręcz przeciwnie. To z pewnością nie zawód dla każdego. Opiszemy ci dokładnie krok po kroku czym zajmuje się księgowy, co jest jego obowiązkami itp. 

Praca księgowego – jak wygląda? Kim jest księgowy?

Księgowy czy księgowa to osoba odpowiedzialna za prowadzenie bieżących operacji finansowych firmy bądź klientów indywidualnych. Prowadzenie księgowości firmy to skomplikowane zadanie, które wymaga znajomości wielu przepisów i regulacji prawnych. Mimo ogólnie panujących stereotypów, praca księgowego wcale nie jest nudna. Czy wiedziałeś, że księgowi podliczają głosy przed galą wręczenia Oscarów, a w przeszłości przedstawiciele tej profesji doprowadzili do aresztowania słynnego Ala Capone?

Księgowy zajmuje się właściwie głównie prowadzeniem firm, ale także pełni ważną rolę w rozwoju technologicznym i opracowywaniu wielu programów, które następnie znacznie ułatwiają pracę w sektorze finansowym. Prowadzenie księgowości jest bardzo skomplikowanym zadaniem, z którym nie każdy sobie poradzi. Idealny księgowy to ktoś, kto jest bardzo dobrze zorganizowany, w końcu żadna firma nie może pozwolić sobie na żaden bałagan w papierach, z tego mogą być nawet poważne kłopoty.

Praca księgowego
fot.unsplash.com

Jak wygląda praca księgowego w praktyce? Czym właściwie zajmuje się księgowy?

Dla księgowych, tak naprawdę, istnieje wiele możliwości zatrudnienia. Zazwyczaj wybierają oni jednak pracę na własnej działalności gospodarczej i realizowanie zleceń dla innych firm, czyli swoich klientów. Jaki jest zakres obowiązków księgowego podczas takiej współpracy? Głównie zajmuje się on pośredniczeniem pomiędzy firmą a zewnętrznymi instytucjami takimi jak banki, czy urzędy. Pracując w biurze rachunkowym, musi sprawować opiekę nad kilkoma klientami, choć oczywiście nie wyklucza się pojedynczych zleceń jak np. obliczenie składek, wypełnienie deklaracji podatkowych, czy przygotowanie analizy finansowej.

Tak naprawdę księgowy może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą lub z czasem zatrudnić kolejnych pracowników i stworzyć biuro rachunkowości. Wybór należy oczywiście tylko do ciebie oraz do ilości klientów, jakie masz już na ten moment. Również kwestią indywidualną jest zakres obowiazków. Księgowy w firmie może zajmować się jedynie najważniejszymi i najbardziej skomplikowanymi sprawami, a może także prowadzić za firmę całą dokumentację jak np. przygotowywanie bilansów, porządkowanie faktur oraz ich zbieranie, rozliczenia z urzędem skarbowym (także dla pracowników owej firmy czyli np. PIT), ale także i kontrola wydatków, jakie firma ma w skali miesiąca. Oczywiście im większy zakres prac, tym większa płaca dla księgowego, jednak w tym zawodzie, na brak zarobków raczej nikt nie narzeka.

Praca księgowego
fot.unsplash.com

Jakie cechy powinien mieć księgowy? Kto będzie idealnym księgowym?

Tak naprawdę każda osoba musi znaleźć zawód dla siebie. Mówi się, że jeśli znajdziesz coś co kochasz, nie przepracujesz ani jednego dnia i ma to absolutnie sens. To, że ktoś patrzy na zawód z góry czy nie uważa, że się to opłaca, nie oznacza, że musisz takiej osoby słuchać. Wybierz mądrze, ale pamiętaj o sobie. Jeśli interesuje cię praca księgowego, sam zastanów się, czy aby na pewno jest to dobre rozwiązanie. W końcu ten zawód nie należy do prostych i nie jest to kwestia jedynie wyuczenia się schematów na blachę.

Idealny księgowy to ktoś, kto jest systematyczny, zorganizowany i poukładany. W tym zawodzie nie możesz pozwolić sobie na błędy, ani też na żadne zastoje w pracy. Mimo bolącej głowy dokumenty muszą być zrobione i to w prawidłowy sposób. Liczy się sumienne wykonywanie obowiązków i pełne zaangażowanie.