fot.unsplash.com

Praca księgowego to z pewnością zawód, który będzie od ciebie wymagał ciągłej edukacji, ale także i organizacji, cierpliwości i sumiennego wykonywania zadań. Z pewnością nie jest to praca, która należy do łatwych. Pisaliśmy już o tym, jak wygląda ten zawód od podszewki, ale także i o tym, jak właściwie zostać księgowym, teraz czas na kolejną kwestię, jaką są zarobki księgowego. Ile tak naprawdę zarabia księgowy i czy jest to wystarczająco?

Zawodów jest wiele, a znalezienie tego idealnego dla siebie to naprawdę nieprosta sprawa, zwłaszcza kiedy masz tyle możliwości. Pamiętaj, że praca to nie tylko wypłata i finanse, które pozwolą ci na zakup mieszkania, samochodu, nowego telefonu czy po prostu utrzymanie się. Jeśli będziesz nienawidzić swojej pracy, szybko stracisz motywację do jej wykonywania. Jest to naprawdę bardzo łatwe, zwłaszcza kiedy prowadzisz własną działalność gospodarczą, co robi sporo księgowych.

Ile zarabia księgowy
fot.unsplash.com

Praca księgowego – na czym polega?

Praca księgowego to nie zawód, który jest prosty i łatwy. Z pewnością nie raz będziesz musiał się mocno nagimnastykować i nagłówkować, aby odkryć, o co właściwie chodzi w tej fakturze czy dokumencie. Księgowi tak naprawdę sprawuje opiekę nad firmami, zarówno tymi niewielkimi, jak i wielkimi korporacjami. Musi dbać on o to, aby wszystkie dokumenty były dobrze poukładane. Jakikolwiek, nawet najmniejszy błąd, może kosztować firmę naprawdę sporo. Z tego powodu zawód, choć znany przez każdego, nie jest często wybierany. Ktoś, kto chce być księgowym, musi cechować się dużą dbałością o szczegóły, dobrym zorganizowaniem i umiejętnością liczenia, nawet skomplikowanych obliczeń.

Czym zajmuje się księgowy? Przede wszystkim zbiera on i przechowuje faktury oraz inne dokumenty. Musi wpisywać je do systemu księgowego, a następnie analizować dane, wyciągać z nich informacje oraz skupiać się na wszystkim, co jest istotne w procesie działalności firmy. Dodatkowo często księgowy zajmuje się pilnowaniem, ab spełnione zostały wszystkie obowiązki wobec urzędu skarbowego i innych instytucji. Księgowy może także podjąć się dodatkowych, pojedynczych zleceń dla poszczególnego klienta czy firmy. Tak naprawdę to, ile zarobi, zależy od tego ile zleceń weźmie na siebie i ile firm ma pod sobą.

Ile zarabia księgowy na poszczególnych stanowiskach?

Zarobki księgowego zależne są od jego doświadczenia, lokalizacji oraz tego czy pracuje on na etacie czy na własnej działalności. Młodszy specjalista zarabia 3880 złotych brutto, co daje około 2823 złote netto w skali miesiąca. Specjalista zarabia 4570 złotych brutto, co daje około 3310 złotych netto w skali miesiąca. Starszy specjalista zarabia 5600 złotych brutto, co daje około 4036 złotych netto w skali miesiąca. Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana, czyli średnia) na tym stanowisku wynosi 5 600 PLN brutto. Co drugi księgowy otrzymuje pensję od 4 280 PLN do 7 210 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych księgowych zarabia poniżej 4 280 PLN brutto. Na zarobki powyżej 7 210 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych księgowych.

Ile zarabia księgowy
fot.unsplash.com

Inaczej zarobi księgowy, który pracuje na etacie dla kogoś czy pod jakąś firmą, a jeszcze inaczej księgowy, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Musisz jednak pamiętać, że prowadzenie własnego biura rachunkowości z pewnością nie należy do prostych czynności, jednak to chcielibyśmy poruszyć w osobnym artykule, jako że tak naprawdę jest to temat rzeka. Jeśli zastanawiasz się nad tym zawodem, właściwie sprawa jest prosta. Im szybciej zaczniesz, tym lepiej dla ciebie. Jest to absolutnie zrozumiałe, w końcu kodeksy, przepisy i wytyczne co chwilę się zmieniają, a ty musisz być z nimi wszystkimi na bieżąco. Na twoich barkach spoczywa naprawdę duża odpowiedzialność, zatem dokładnie zastanów się nad tym, czy jest to idealna praca dla ciebie, zwłaszcza jeśli często zdarzy ci się zapominać o dokumentach, gubić paragony czy zaszywać się w łóżku pod kołdrą na wiele godzin, zapominając o całym świecie, który cię otacza.