księgowy etat czy własna działalność
fot.unsplash.com

Praca na własnej działalności z pewnością wydaje się być przyjemniejsza. Nikt nie stoi ci nad głową, nikt nie kontroluje tego co robisz, możesz wziąć tyle nadgodzin, ile ci się żywnie podoba i właściwie, w teorii, zarobisz znacznie więcej, jako że nie musisz „spłacać” swojego szefa. Sprawa jednak nie jest, aż tak prosta jak mogłoby się wydawać. Pisaliśmy już o tym, czym zajmuje się księgowy, a także o tym, jak nim zostać czy ile zarabia w skali miesiąca, teraz chcielibyśmy poruszyć ostatnią kwestię, jaką jest etat czy własna działalność gospodarcza? Co jest lepsze? Co się bardziej opłaca? Odpowiadamy!

Mówi się, że znalezienie pracy, którą kochasz sprawi, iż nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu. Mimo panującej opinii, iż zawód księgowego należy do nudnych, wcale nie musi tak być. Wiele osób, które pracują w tym zawodzie, twierdzi, że nie ma tam miejsca na nudę. Ile jest w tym prawdy? Wiedzą tylko oni, w końcu nie do końca mogą chwalić się swoimi zleceniami. Ktoś, kto chce być księgowym musi być przede wszystkim bardzo zorganizowany, pracowity oraz sumienny. To może mu pomóc w otworzeniu własnej działalności gospodarczej, ale czy to się opłaca? Na to pytanie odpowiemy!

księgowy etat czy własna działalność
fot.unsplash.com

Praca księgowego – jak wygląda? Czym właściwie zajmuje się księgowy?

Księgowy czy księgowa to osoba, która jest odpowiedzialna za prowadzenie bieżących operacji finansowych firmy bądź klientów indywidualnych. Ten zawód jest naprawdę skomplikowany. Ilość papierków, które trzeba ogarnąć, uporządkować i zawsze o nich pamiętać, jest naprawdę spora. Bardzo łatwo się w tym wszystkim zatracić, co w tym zawodzie absolutnie nie może mieć miejsca. Każdy, nawet najmniejszy błąd może skończyć się tragicznie zarówno dla ciebie, jak i dla twoich klientów, którzy nagle będą mieli błędy w papierach i niezgodności w stosunku do urzędu skarbowego.

Księgowy zajmuje się właściwie głównie prowadzeniem firm, ale także pełni ważną rolę w rozwoju technologicznym i opracowywaniu wielu programów, które następnie znacznie ułatwiają pracę w sektorze finansowym. Do zadań i obowiązków księgowego należy zbieranie i przechowywanie faktur i innych dokumentów, wpisywanie ich do systemu księgowego, a następnie analizowanie danych i wyciąganie z nich informacji istotnych w procesie działalności firm oraz pilnowanie, aby spełnione zostały wszystkie obowiązki wobec urzędu skarbowego i innych instytucji..

Etat czy własna działalność – co się bardziej opłaca? Praca księgowego

Teraz gdy wiesz już czym zajmuje się księgowy, jakie szkoły musi ukończyć i jakie kursy porobić, czas zająć się ostatnią, jednak wciąż ważną kwestią – etat czy może własna działalność gospodarcza? Choć prowadzenie własnej firmy brzmi naprawdę super i może dać ci bardzo duże poczucie swobody i spokoju, często jednak już w pierwszych miesiącach orientujemy się, że wcale tak nie jest. Jeśli chcesz pracować jako księgowy i prowadzić własną firmę, pamiętaj, że poza tym, że ogarniasz papiery i rachunkowości dla klientów, musisz także robić to dla samego siebie. Sam ten fakt, zwiększa ci ilość pracy, którą musisz wykonać w skali miesiąca. Plus jest taki, że nie zatrudniasz już osobnego księgowego, który będzie to robić dla ciebie, choć oczywiście możesz zdecydować się także na taką opcję.

księgowy etat czy własna działalność
fot.unsplash.com

Jako księgowy z pewnością wiesz już jak rozliczać podatki, jak przechowywać faktury i jak kontrolować wydatki, które ma firma w skali miesiąca czy roku, w końcu właśnie na tym polega twój zawód. Będzie więc ci znacznie łatwiej to wszystko ogarnąć, masz przecież doświadczenie w tym temacie. Tak naprawdę wszystko zależy od twoich możliwości i chęci. Własną firmę możesz zarejestrować nawet w swoim własnym domu lub wynająć w tym celu specjalny lokal. Oczywiście, wynajem lokalu generuje dodatkowe koszta oraz konieczny będzie remont, aby dostosować go do twoich indywidualnych potrzeb. Możesz prowadzić działalność gospodarczą jednoosobową lub z czasem otworzyć biuro rachunkowości, które będzie zatrudniać nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt osób. Jeśli decydujesz się na wykonywanie tego zawodu na etacie, sprawę masz nieco prostszą, jednak twoje zarobki mogą, choć nie muszą, być mniejsze.