fot.unsplash.com

Jak zostać dobrym nauczycielem? Trasa do osiągnięcia pracy w tym zawodzie może wydawać się niektórym bardzo skomplikowana; ale jeśli naszą pasją jest nauczanie – nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby rozpocząć podążanie tą ścieżką kariery!

Co musimy zrobić zanim rozpoczniemy prace w szkole?

Oprócz po prostu chęci do pracowania w tym zawodzie i posiadania niezbędnych umiejętności miękkich takich jak wysoka kultura osobista, charyzma, umiejętność klarownego przekazywania informacji potrzebne do po prostu zainteresowania całej klasy przedmiotem, którego nauczamy potrzebujemy ukończyć studia. Jakie? Kierunek studiów, jakie musimy ukończyć nie jest do końca istotny, może to być AWF, studia humanistyczne lub kierunek ścisły – nie zapominajmy też o nauczycielach muzyki czy plastyki. Ważne jest po prostu uzyskanie wykształcenia wyższego a także niezbędnych do pracy z dziećmi kwalifikacji pedagogicznych.

Jak zostać nauczycielem
fot.unsplash.com

W końcu musimy mieć odpowiednie podejście do dzieci – nie tylko sucho powtarzać informacje, których sami nauczyliśmy sie na studiach – w ten sposób nie potrafilibyśmy nikogo zmotywować a w najgorszym przypadku mogłoby to całkowicie zniechęcić uczniów do uczenia się wykładanego przez nas przedmiotu. A przecież nie o to nam chodzi, żeby po prostu stać za biurkiem bez celu i kazać dzieciakom przepisywać akapity z książek do zeszytu – dobry nauczyciel musi potrafić świetnie wytłumaczyć i w jak najbardziej przystępny sposób informacje, których naucza nawet najbardziej opornym uczniom. Wspomniany wcześniej kierunek studiów powinien pokrywać się z naszymi własnymi zainteresowaniami – najwięcej z lekcji możemy wynieść od kogoś kto uczy z pasją i mówi szczerze o swoich przekonaniach, zainteresowaniach i materiale, który ma przedstawić.

Jak zostać nauczycielem?

Taki charyzmatyczny nauczyciel na pewno bardziej zachęci nas do chęci edukowania się niż ktoś kto sam nie wygląda na zainteresowanego przedmiotem którego uczy. Zawód nauczyciela to ogromna odpowiedzialność, żeby pracować w tej branży, musimy też być odporni na stres – mogą nas spotkać nieprzyjemne sytuacje z rodzicami, często będziemy autorytetem w pozycji rozwiązywania konfliktów między dziećmi uczęszczającymi do szkoły, w której uczymy. Musimy być bardzo zmotywowani i nie zniechęcać się łatwo – niestety w dzisiejszych czasach zawód nauczyciela jest często traktowany bez należytego mu szacunku jak na zawód, bez którego nie poradzilibyśmy sobie w społeczeństwie.

Jak zostać nauczycielem
fot.unsplash.com

W końcu – kto z nas chciałby żyć w kraju pełnym analfabetów i ludzi niewyedukowanych? O wiele lepiej nam się żyje jeśli ludzie, którzy nas otaczają są wykształceni, pozwala to na osiąganie szybkiego postępu cywilizacyjnego. Jeśli uda nam się skończyć kierunek studiów wyższych pokrywający się z podstawą programową w szkole podstawowej lub średnie, w której chcemy uczyć a także ukończymy kluczowy w tej branży kurs pedagogiczny – możemy już zacząć wysyłanie CV do szkół i rozpoczynać prace jako nauczyciel stażysta. Ważne w tej pracy jest zdobywanie doświadczenia i uczenie się każdego dnia.

Praca nauczyciela – jak wygląda?

Żadne studia i teoria nie zastąpią nam praktyki, jaką jest przemawianie do dużej grupy ludzi w celu zainteresowania ich materiałem, którego nauczamy i wytłumaczenie go w jak najbardziej przystępny sposób. Technika przekazywania wiedzy, jakiej sie nauczymy to coś co każdy nauczyciel musi opanować na wysokim poziomie – im lepszy nauczyciel, tym lepsze efekty osiąga jego klasa.

Największą zaletą tej pracy jest przecież właśnie to, że dzięki nam młodzi ludzie zaczynają kształtować swoje opinie, sposób, w jaki nauczamy może przekonać naszych uczniów do podążania ścieżką kariery związaną z przedmiotem którego nauczamy – dobry nauczyciel może ukształtować czyjeś całe życie. Podsumowując – do wykonywania tego zawodu potrzebujemy wielu umiejętności miękkich i twardych jednakże jest to zdecydowanie warte wysiłku dla uczucia satysfakcji z faktu tego, że przykładamy rękę do kształtowania się młodych pokoleń