fot.unsplash.com

Uwielbiasz prowadzić samochód i za kółkiem mógłbyś spędzić właściwie cały dzień? Z pewnością zastanawiałeś się nad pracą kierowcy lub ta myśl przeszła ci kiedyś przez głowę. Ten zawód, choć może się tak nie wydawać, wcale nie należy do prostych. W tym artykule przedstawimy ci plusy i minusy tej profesji, ale także i opowiemy o tym, co należeć będzie do twoich obowiązków i jakie wymagania musisz spełniać, aby odnieść sukcesy w tym zawodzie. Gotowy? No to zaczynajmy. 

Praca za kierownicą, czyli jakie zawody możesz wykonywać siedząc w samochodzie

Tak naprawdę samo to, że chcesz pracować siedząc za kołkiem jako kierowca to niewystarczająca ilość informacji. Możesz wykonywać naprawdę sporo różnych zawodów, jeśli to, że masz prowadzić jest jedynym wymogiem. Możliwości jest wiele. Z pewnością od razu na myśl przychodzi ci zawód kierowcy TIRA, czyli samochodu ciężarowego, jednak to niejedyna profesja. Możesz także być kierowcą autobusu, kierowcą autokaru, taksówkarzem, dostawcą zarówno jedzenia np. w restauracji, jak i np. towaru do sklepów. Możesz dorabiać sobie na uberze czy też bolcie, możesz zarobić kilka groszy, a właściwie zaoszczędzić, oferując swoje usługi na aplikacjach typu BlaBlaCar, wszystko zależy już od ciebie i oczywiście od tego, ile czasu chcesz poświęcić na naukę.

fot.unsplash.com

Kierowca – praca jako dostawca jedzenia

Najłatwiejszym zawodem, który częściowo wykonujesz za kierownicą jest dostawca jedzenia. Tak naprawdę nie musisz posiadać niczego innego jak chęci do pracy i oczywiście prawo jazdy kategorii B. Czasem wymagany jest własny samochód, a czasem jeździsz samochodem służbowym. Twoja praca polega właściwie na odbiorze jedzenia z restauracji, dostarczenia go na miejsce, odebrania gotówki czy też przytrzymania terminalu podczas płatności kartą i gotowe. Wystarczy tę czynność „zapętlić” przez kilka lub kilkanaście godzin (w zależności od grafiku i wymiaru etatu) i gotowe. Szybko, łatwo i przyjemnie.

Kierowca – praca jako taksówkarz lub w uberze/bolcie

Praca taksówkarza z pewnością jest już nieco cięższym zawodem, jako że poza prawo jazdy kategorii B, musisz posiadać (zazwyczaj) także własny samochód, ale także i licencję oraz zdać egzaminy z topografii miasta. Jeśli chcesz w jakiś sposób „oszukać przeznaczenie” możesz zatrudnić się w aplikacji jak np. bolt, uber czy też mytaxi, gdzie te wymogi będą znacznie mniejsze. Tutaj oczywiście wciąż musisz posiadać prawo jazdy, jak i własny samochód, ale nie jest konieczne posiadanie licencji czy zdawanie egzaminów. Ten sposób zarobku jest także wygodniejszy, jako że sam ustalasz ile chcesz jeździć. Na takich aplikacjach jest jednak więcej wymogów odnośnie samochodu, którym planujesz przewozić osoby jak np. ilość drzwi, model auta, rocznik produkcji itp.

Kierowca – praca jako kierowca TIRA/samochodu ciężarowego

Ten zawód z pewnością przyszedł ci do głowy jako pierwszy. Praca jako kierowca TIRA z pewnością nie jest łatwa. Wiele godzin spędzasz za kółkiem. Jedziesz 80 km/h, prosto, przez bardzo długi okres czasu. Obowiązują cię normy. Musisz wyrobić się na konkretną godzinę. Z rodziną czasem widujesz się dopiero na weekend, a czasem (jeśli pracujesz w transporcie krajowym) dopiero o późnych, wieczornych godzinach. Nie ma czasu na przerwę na ciepły obiadek, jesz to, co zapakowałeś lub odgrzewasz na szybko coś ze słoika. Tutaj oczywiście konieczne jest posiadanie prawo jazdy nie kategorii B, a kategorii C+E, co nieco komplikuje sprawę.

fot.unsplash.com

Kurs prawa jazdy kategorii C i C+E również kosztuje. Ile przyjdzie ci zapłacić? Za kurs z teorią e-learning (20h teorii i 20h jazdy bez przyczepy + 25h z przyczepą) zapłacisz około 5 300 złotych, natomiast za kurs teorią stacjonarną (20h teorii i 20h jazdy bez przyczepy + 25h z przyczepą) zapłacisz około 5 200 złotych. Aby móc się ubiegać o prawo jazdy C, trzeba posiadać dokument kategorii B, lub zaświadczenie o zdanym egzaminie państwowym na tę kategorię. Warunkiem uzyskania uprawnień do kategorii C+E jest posiadanie prawa jazdy C, lub dokumentu zaświadczającego zdanie egzaminu państwowego tej kategorii. Dodatkowo warunkiem koniecznym do przystąpienia do kursu na prawo jazdy C i C+E jest ukończenie 21 roku życia.