Wielu lekarzy po jakimś czasie działań w obrębie szpitali prywatnych i publicznych dochodzi do wniosku, że chciałoby spróbować swoich sił na własną rękę. Wiąże się to zatem z założeniem własnego gabinetu lekarskiego – w przypadku chirurga będzie to gabinet chirurgiczny. Jest to świetna alternatywa dla działań z pośrednictwa Narodowego Funduszu Zdrowia – zazwyczaj decyzja o założeniu własnego gabinetu wiąże się z odpłatnymi usługami, dzięki czemu zarobki również wzrastają. Jak założyć gabinet chirurgiczny? Odpowiadamy w poniższym artykule.

Kto może założyć gabinet chirurgiczny?

Jak sama nazwa wskazuje, założenia gabinetu chirurgicznego może podjąć się wyłącznie doświadczony chirurg. Jest to osoba, która przeszła mnóstwo testów, egzaminów i kursów, by być w miejscu, do którego aktualnie doszedł. Nic dziwnego, że pojawia się chęć założenia własnego gabinetu – gdy ma się świadomość jakości własnych usług i możliwość stworzenia własnej marki, powinno się spróbować ryzyka.

W dużej mierze wiąże się ono z większymi zarobkami i zdecydowanie większą satysfakcją zawodową, która jest niezbędna na tym stanowisku. Chirurg, który ukończył studia i zdał egzamin państwowy uprawniający go do wykonywania tego zawodu, ma ogromne zaplecze teoretyczne. Jednak pierwsze lata swojej kariery najlepiej jest spędzić pod okiem czujnych specjalistów, którzy są nieco bardziej doświadczeni praktycznie. Dopiero później można myśleć nad założeniem własnego gabinetu chirurgicznego.

jak założyć gabinet chirurgiczny
fot. pixabay.com

Jak zostać chirurgiem?

Tak jak wspomnieliśmy powyżej, niezbędne jest ukończenie studiów kierunkowych. Uprzednio jednak trzeba bardzo dobrze przygotować się do zdania matury z zakresu biologii rozszerzonej – to bowiem jej wynik zadecyduje o przyjęciu na studia chirurgiczne. Z tego względu warto zacząć swoją przygodę z nauką już na początku szkoły średniej – materiału jest bardzo dużo, a ta konkretna matura uchodzi za jedną z trudniejszych na tym poziomie. Gdy już uda się osiągnąć sukces i znajdziemy się na liście przyjętych studentów, należy odbyć 6-letnie studia jednolite, podczas których można nabyć ogromną wiedzę z zakresu medycyny. Ich zakończenie zostaje zwieńczone uczęszczaniem na staż medyczny, na którym można zaobserwować wszelkie praktyczne obowiązki spływające na potencjalnego przyszłego chirurga. 

Zakończenie stażu jest niezbędne do udania się na kolejny etap edukacji, czyli następne 6-letnie studia tym razem z zakresu konkretnej specjalizacji, w której dana osoba chce się kształcić i zajmować przez kolejne lata. Podczas tego poziomu można odbywać kolejne kursy oraz staże, które wpłyną bezpośrednio na doświadczenie zawodowe. Cała wędrówka edukacyjna kończy się egzaminem państwowym, na który składa się test pisemny teoretyczny, praktyczny oraz ustny. Trzeba zdać wszystkie trzy etapy, by móc otrzymać możliwość wykonywania zawodu.

gabinet chirurgiczny jak założyć
fot. pixabay.com

Zarobki we własnym gabinecie chirurgicznym

Nie da się ukryć, że im bardziej znane nazwisko i doświadczone, precyzyjne ręce, tym większych zarobków można się spodziewać. Jeśli otwierasz swój gabinet chirurgiczny od razu po studiach, licząc na to, że pacjenci sami się znajdą, prawdopodobnie popełniasz ogromny błąd. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto jest na początku wypróbować wykonywania zawodu chirurga pod okiem innych doświadczonych specjalistów w zawodzie, by nauczyć się go na tyle, by móc wykonywać operacje na własną rękę. Chirurg to niezwykle odpowiedzialny zawód – wystarczy jedna zła reakcja, by bardzo negatywnie wpłynąć na życie operowanego pacjenta, dlatego tak ważne jest posiadanie pewności, wiedzy oraz niezbędnego doświadczenia i praktyki lekarskiej.

Po spełnieniu powyższych cech można śmiało otwierać własny gabinet chirurgiczny. Zarobki dla osób, które mają znane i cenione nazwisko w swoim obrębie działalności, mogą sięgać nawet 30 tysięcy złotych w skali miesiąca. Oczywiście, wszystko zależy od cennika konkretnego gabinetu, który zostaje ustalany indywidualnie, jednak są to widełki, które widnieją w statystykach związanych z zapytaniem o wynagrodzenie chirurgiczne.