Praca w straży miejskiej
fot.unsplash.com

Praca w straży miejskiej wydaje ci się dobrym wyborem? Zastanawiasz się jakie wymogi musiałbyś spełnić, co będzie należało do twoich obowiązków i ile właściwie zarobisz? Spokojnie odpowiemy na wszystkie twoje pytania i pomożemy ci ogarnąć to tak, abyś przez cały proces przeszedł bez najmniejszych problemów. Czytaj dalej, a wszystkiego się dowiesz! 

Praca w straży miejskiej – opinie a realia

Straż miejska od ponad 25 latach działa w Polsce. Mimo to wciąż pozostaje tematem niezliczonych dyskusji. Jakie podejście do strażnika miejskiego ma zwykła, szara osoba? Nic nie mogą zrobić, właściwie ich głównym zadaniem jest wlepianie mandatów, kontrolowanie młodzieży, pilnowanie, aby ci nie spożywali alkoholi w parkach czy na ławce i na tym kończy się ich rola w społeczeństwie. Ten zawód jest bardzo źle traktowany i często też porównywany do zawodu policjanta, co ma absolutnie sens. W teorii mają oni podobny zakres obowiązków, w praktyce jednak nie wygląda to podobnie. Czym właściwie zajmuje się straż miejska?

Czym zajmuje się straż miejska?

Strażnik miejski ma za zadanie: ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych, czuwanie nad porządkiem i kontrolę ruchu drogowego, kontrole publicznego transportu zbiorowego, współdziałanie z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomoc w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń, zabezpieczanie miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, do momentu przybycia właściwych służb, a także ustalenie, w miarę możliwości, świadków zdarzenia, ochronę obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej, współdziałanie z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych, doprowadzanie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu i zdrowiu innych osób, informowanie społeczności lokalnej o stanie i rodzajach zagrożeń, a także inicjowanie i uczestnictwo w działaniach mających na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi, konwojowanie dokumentów, przedmiotów wartościowych lub wartości pieniężnych dla potrzeb gminy.

Praca w straży miejskiej
fot.unsplash.com

Praca w służbach mundurowych a praca jako strażnik miejski

Oczywiście praca policjanta, wojskowego czy też strażaka jest pracą w służbach mundurowych. Do tej grupy zalicza się również strażników miejskich, mimo że ich obowiązki są znacznie mniejsze, niż w przypadku Polskiej Policji. Praca w takich służbach wymaga naprawdę sporej odpowiedzialności a przede wszystkim odporności na stres. Na swojej drodze spotkasz wiele różnych osób, które mogą mieć naprawdę niemiłe podejście do ciebie jako strażnika miejskiego czy policjanta. Te zawody zazwyczaj są najgorzej odbierane. Z czego to wynika? Zastanów się nad tym sam. Strażak kojarzy nam się z pomocą, w końcu ratuje nasze lub innych życie. Strażak gasi pożar, ściąga kotka z drzewa itp. Policjant? Poza pomocą np. przy kradzieży czy przemocy domowej często kojarzy nam się z wystawieniem mandatów, z lizakiem i suszarką czy mandatem za zwykłe piwko w plenerze.

Praca w straży miejskiej
fot.unsplash.com

Z tego powodu niestety, zarówno policjanci jak i strażnicy miejscy, często są bardzo źle traktowani przez kierowców, pieszych czy właściwie jakiekolwiek inne osoby. Jeśli jesteś kimś, kto nadmiernie przejmuje się takimi rzeczami, a obelgi czy wyzwiska bierze do siebie, z pewnością nie będzie to praca, w której się odnajdziesz. Musisz być nie tylko opanowany, ale także i zawsze skupiony. W końcu niezależnie od tego, jakie rzeczy słyszysz, musisz i tak wykonać swoje obowiązki, pamiętać o kodeksach, przepisach a także całym procesie, który cię obowiązuje.